fbpx

Kartka z kalendarza: Rok 2015 i „Życie wypuszczone z rąk” Roberta Enkego

dodano: 6 sierpnia 2020
Udostępnij:    Share Share

Są takie książki, które poruszą absolutnie każdego czytelnika. Jedną z nich wydaliśmy w 2015 roku. Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk, czyli biografia cierpiącego na depresję piłkarza m.in. FC Barcelony i reprezentacji Niemiec, który popełnił samobójstwo, to właśnie taka pozycja. W naszym cotygodniowym cyklu jej premierę wspomina dziś Piotr Stokłosa, który odpowiadał za promocję tego tytułu oraz organizację wizyty autora Ronalda Renga w Polsce.


Do biografii Roberta Enkego mam szczególny stosunek z kilku powodów. Przede wszystkim był to mój pierwszy samodzielny projekt promocyjny, który przyszło mi poprowadzić dla wydawnictwa. Pamiętam do dziś nerwowość związaną z faktem, że miałem poprosić o blurb Michała Pola, ówczesnego redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego, którego dotychczas znałem tylko z social mediów. Michał okazał się niezwykle przyjaźnie nastawionym rozmówcą i współpraca przebiegła bezproblemowo, podobnie zresztą jak cała kampania promocyjna, która niosła za sobą wiele wyzwań.

Pierwszym było przetłumaczenie tytułu. Oryginalny – A life too short – nie brzmiał w naszym języku zbyt dobrze. Długo zastanawiałem się nad propozycją, która byłaby do niego zbliżona, a jednocześnie bardziej chwytliwa. Główkowałem i główkowałem, aż w końcu wymyśliłem Życie wypuszczone z rąk. W kontekście historii Enkego i jego pozycji bramkarza wydawało mi się to strzałem w dziesiątkę. Koledzy z wydawnictwa byli podobnego zdania i tak już przy pierwszej książce popisałem się kreatywnością. Prowadziłem później jeszcze wiele książek, ale, przyznam szczerze, nigdy nie udało mi się wymyślić tak dobrego tytułu. Uważam, że nasza propozycja brzmi nawet lepiej niż oryginał i idealnie oddaje zawartość biografii. A przecież właśnie o to w tym chodzi.

Drugim dużym wyzwaniem był przyjazd autora do Polski. Ronald Reng bez zastanowienia zgodził się przyjechać do Warszawy i porozmawiać z naszymi dziennikarzami o książce. Wcześniej byłem w Warszawie zaledwie dwukrotnie, więc logistyczne zaplanowanie wizyty nie należało do najłatwiejszych zadań, ale z pomocą innych osób z wydawnictwa udało mi się stworzyć plan zawierający kilkanaście wywiadów. Na szczęście Reng okazał się niezwykle uprzejmym (i wyrozumiałym dla nowicjusza) autorem, który cierpliwie odpowiadał na kolejne pytania i nawet nie narzekał, że praktycznie nie ruszaliśmy się z hotelu. Efekt końcowy był jednak warty starań – po wizycie ukazało się w polskiej prasie, telewizji i radiu kilkanaście rozmów, które z pewnością pozwoliły dotrzeć informacji o książce do szerokiego grona odbiorców. Ronald nie miał też chyba najgorszych wspomnień z pobytu w Warszawie, bo rok później przyleciał do nas jeszcze raz – tym razem promując drugą książkę Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu.

Uważam, że Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk to jedna z najlepszych książek sportowych i jedna z najważniejszych publikacji, które wydaliśmy. Dzięki niej, podobnie jak wielu czytelników, zrozumiałem, czym naprawdę jest depresja: jak się objawia, jak przebiega, do czego prowadzi. To chyba jedyna lektura, przy której czytaniu doświadczyłem ciarek na plecach. Niektóre fragmenty są tak sugestywne, że kilkukrotnie musiałem odkładać książkę na bok i zastanowić się nad tym, co właśnie przeczytałem. Ronald Reng znakomicie wykonał swoją pracę i jestem dumny, że mogłem promować jego dzieło. A nawet dołożyć do polskiego wydania małą cegiełkę – na końcu książki znajduje się bowiem wywiad z Dariuszem Żurawiem, który grał razem z Robertem Enke w zespole Hannover 96.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po tę biografię, nie macie się nad czym zastanawiać. Nawet jeśli nie interesujecie się sportem, ta lektura zrobi na Was ogromne wrażenie. Mogę to zagwarantować!

Piotr Stokłosa, promotor książki

AKTUALNOŚCI

Nominacje do Nagrody H...

Nagroda Hugo uznawana jest za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury science fiction i fantasy. Znamy nominacje na rok 2024, a jedną z nich otrzymała książka autorstwa T. Kingfisher! W tym roku wydarzenie odbędzie się 11 sierpnia 2024 roku w malowniczych…

Klimatyczni i Kultural...

23 marca 2024 roku miasto Pobiedziska stało się areną niezwykłej inicjatywy, łączącej miłość do książek z troską o nasze środowisko. Okraszona kulturalnymi wydarzeniami akcja Klimatyczni i Kulturalni, zainicjowana przez pisarza Marcina Mortkę we współpracy z Wydawnictwem SQN oraz gminą Pobiedziska, miała na celu nie tylko sadzenie drzew,…

Serial na podstawie „R...

Już w najbliższy czwartek, 29 lutego na Prime Video długo wyczekiwana premiera serialu „Czerwona Królowa”, który jest adaptacją książki „Reina Roja. Czerwona Królowa” Juana Gómeza-Jurado. Trylogia, którą otwiera „Reina Roja”, ukazała się  nakładem Wydawnictwa SQN w kwietniu 2023 roku i szybko podbiła serca polskich czytelników! Teraz czas…