fbpx

Twardy jak skała, silna jak halny

dodano: 28 września 2021
Udostępnij:    Share Share

Odszukać i sfotografować ostatnich najbardziej charakterystycznych górali i góralki, którzy swym urokiem tworzą legendę południowej Polski? Taki projekt zrealizował Bartłomiej Jurecki. Przedstawił obraz świata, który przemija niezauważony, po cichu na tle kolorowego folkloru.

Twardy jak skała, silna jak halny – książka z portretami

Projekt rozpoczął się od cyklicznej publikacji zdjęć w „Tygodniku Podhalańskim”. Co czwartek ukazywały się zdjęcia najbardziej charakterystycznych górali – twardych jak skała. Kontynuacją projektu była seria Silna jak halny, ukazująca góralki. Zostali uwiecznieni dokładnie tacy, jacy są – bez retuszu. Na ich twarzach widać upływ czasu i wpływ surowego, górskiego klimatu, w którym żyją. To także matryce opowieści ich życia. Pozornie proste i nieskomplikowane życiorysy rzeźbione są ciężką pracą. Pokazują, jak godnie żyć, bo z każdej przedstawionej historii można wyciągnąć naukę.

Przepięknie ukazane niemal surowe portrety prawdziwych górali

Na projekt składają się piękne portrety i opowieści spisane przez ośmiu dziennikarzy. Charakterystyczny góralski typ urody o wyrazistych rysach twarzy jest coraz rzadszy. Spotyka się coraz mniej kobiet w tradycyjnych podhalańskich strojach, coraz mniej mężczyzn nosi długie wąsy i brodę, które kiedyś były tak typowe dla mieszkańców gór. To mężczyźni twardzi jak skała i kobiety silne jak halny – choć serca mają wielkie.

Góralki – kobiety silne jak halny

Helena Tylka
Antonina Palenica
Maria Ząbek Potocino

Górale – mężczyźni twardzi jak skała

Tadeusz Gąsienica Bednarz
Józef Madeja
Tomasz Gąsienica Mracielnik

Bartłomiej Jurecki – nagradzany i doceniany fotograf, w kraju i zagranicą, autochton z Podhala

Bartłomiej Jurecki

(ur.1985)

Fotograf prasowy na co dzień związany z „Tygodnikiem Podhalańskim”, absolwent Krakowskiej Szkoły Artystycznej oraz Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród fotograficznych, m.in. sześciokrotnie zdobył Grand Press Photo, został laureatem amerykańskiego konkursu Pictures of the Year International organizowanego przez Instytut Dziennikarstwa Donalda W. Reynoldsa z Missouri School of Journalism. Jego prace wciąż są nagradzane, a za projekt Twardy jak skała. Portrety polskich górali zdobył dotychczas 11 nagród i wyróżnień w konkursach polskich i międzynarodowych.

Pięknie wydany album „Twardy jak skała, silna jak halny” to doskonały prezent dla miłośników Podhala, bo choć czasem zapominamy, ten region to nie tylko krajobrazy, ale przede wszystkim ludzie.

Książkę kupisz na Empik.com lub bezpośrednio na SQNstore.pl

AKTUALNOŚCI

Zbierzmy razem 30 tys....

Wydawnictwo SQN ruszyło z akcją „30 tys. zł na 30. Finał WOŚP”.  Dorzucając swoją cegiełkę na rzecz orkiestry, razem z piętnastoma autorami stworzyliśmy ebook Szepty, a Cały przychód ze sprzedaży antologii przekazany zostanie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Piętnastu pisarzy i piętnaście opowiadań w wyjątkowym…

Dodruki #09: „Po...

Komu książkę, komu? Bardzo chcemy, żeby nasza oferta była dla Was zawsze dostępna, stąd też na bieżąco zlecamy dodruki książek, których nakład już się wyczerpał. Nawet jeśli nie mogliście znaleźć w księgarniach jakiegoś tytułu, sprawdźcie koniecznie nasza listę, bo być może ponownie trafił do sprzedaży. …

Sportowa Książka Roku:...

Już 1 stycznia rusza 9. edycja plebiscytu na Sportową Książkę Roku. Czytelnicy tradycyjnie będą mogli oddać głos w kategoriach na najlepszą polską i zagraniczną książkę. Nominowanych zostało łącznie aż 20 pozycji wydanych przez SQN! Wyróżnionych zostało 7 polskich i 13 zagranicznych tytułów, które w…

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres e-mail) przez Administratora (Wydawnictwo SQN) w celu przesyłania informacji marketingowych za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top