fbpx

Twardy jak skała, silna jak halny

dodano: 28 września 2021
Udostępnij:    Share Share

Odszukać i sfotografować ostatnich najbardziej charakterystycznych górali i góralki, którzy swym urokiem tworzą legendę południowej Polski? Taki projekt zrealizował Bartłomiej Jurecki. Przedstawił obraz świata, który przemija niezauważony, po cichu na tle kolorowego folkloru.

Twardy jak skała, silna jak halny – książka z portretami

Projekt rozpoczął się od cyklicznej publikacji zdjęć w „Tygodniku Podhalańskim”. Co czwartek ukazywały się zdjęcia najbardziej charakterystycznych górali – twardych jak skała. Kontynuacją projektu była seria Silna jak halny, ukazująca góralki. Zostali uwiecznieni dokładnie tacy, jacy są – bez retuszu. Na ich twarzach widać upływ czasu i wpływ surowego, górskiego klimatu, w którym żyją. To także matryce opowieści ich życia. Pozornie proste i nieskomplikowane życiorysy rzeźbione są ciężką pracą. Pokazują, jak godnie żyć, bo z każdej przedstawionej historii można wyciągnąć naukę.

Przepięknie ukazane niemal surowe portrety prawdziwych górali

Na projekt składają się piękne portrety i opowieści spisane przez ośmiu dziennikarzy. Charakterystyczny góralski typ urody o wyrazistych rysach twarzy jest coraz rzadszy. Spotyka się coraz mniej kobiet w tradycyjnych podhalańskich strojach, coraz mniej mężczyzn nosi długie wąsy i brodę, które kiedyś były tak typowe dla mieszkańców gór. To mężczyźni twardzi jak skała i kobiety silne jak halny – choć serca mają wielkie.

Góralki – kobiety silne jak halny

Helena Tylka
Antonina Palenica
Maria Ząbek Potocino

Górale – mężczyźni twardzi jak skała

Tadeusz Gąsienica Bednarz
Józef Madeja
Tomasz Gąsienica Mracielnik

Bartłomiej Jurecki – nagradzany i doceniany fotograf, w kraju i zagranicą, autochton z Podhala

Bartłomiej Jurecki

(ur.1985)

Fotograf prasowy na co dzień związany z „Tygodnikiem Podhalańskim”, absolwent Krakowskiej Szkoły Artystycznej oraz Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród fotograficznych, m.in. sześciokrotnie zdobył Grand Press Photo, został laureatem amerykańskiego konkursu Pictures of the Year International organizowanego przez Instytut Dziennikarstwa Donalda W. Reynoldsa z Missouri School of Journalism. Jego prace wciąż są nagradzane, a za projekt Twardy jak skała. Portrety polskich górali zdobył dotychczas 11 nagród i wyróżnień w konkursach polskich i międzynarodowych.

Pięknie wydany album „Twardy jak skała, silna jak halny” to doskonały prezent dla miłośników Podhala, bo choć czasem zapominamy, ten region to nie tylko krajobrazy, ale przede wszystkim ludzie.

Książkę kupisz na Empik.com lub bezpośrednio na SQNstore.pl

AKTUALNOŚCI

Call for music. Niech ...

Daj się pochłonąć najnowszej powieści Jakuba Małeckiego „Święto ognia” i stwórz piosenkę, która odda klimat fabuły, emocje bohaterów lub twoje wrażenia z lektury. „Święto ognia”, „Święto Wiosny” czy „Ognisty ptak” – żywioł ognia od zawsze inspirował muzyków, tancerzy i pisarzy. Jakub Małecki tytuł swojej…

„Święto ognia...

Nowa powieść autora głośnego „Dygotu”, gdy tylko rozpoczęła się jej przedsprzedaż, znalazła się na pierwszym miejscu w kategorii „literatura piękna” oraz na podium wśród wszystkich wydawanych tytułów. Także po oficjalnej premierze nie schodzi z czołowych miejsc sprzedaży i pozostaje w gronie książek, o których tej jesieni dyskutuje…

Wydawnictwo SQN i Labo...

Z wielką radością informujemy, że Wydawnictwo SQN oraz internetowa księgarnia sportowa labotiga.pl, nawiązały współpracę z Piastem Gliwice. Zawarta umowa będzie obowiązywała do końca czerwca 2022 roku i ma na celu popularyzację literatury wśród kibiców. Współpraca pomiędzy Piastem Gliwice i Wydawnictwem SQN ma na celu…

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres e-mail) przez Administratora (Wydawnictwo SQN) w celu przesyłania informacji marketingowych za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top