fbpx

Pięciokrotna laureatka nagrody Hugo- N.K. Jemisin

dodano: 26 października 2022
Udostępnij:    Share Share

Nora K. Jemisin

Amerykańska pisarka fantasy oraz recenzentka książek w „New York Timesie”. W swoje powieści często zgrabnie wplata problematykę konfliktów na tle kulturowym.

Nagrody

Jej twórczość była wielokrotnie doceniana, autorka była nominowana do takich nagród jak World Fantasy Award, Nebula, RT Reviewers’ Choice, Crawforda i Jamesa Tiptree Jr. Już za swoją pierwszą książkę Sto tysięcy królestw otrzymała w 2011 roku nagrodę Locusa za najlepszy debiut powieściowy.

Ale największy fenomen to trzykrotne wyróżnienie Jemisin nagrodą Hugo – pisarka otrzymała ją za kolejne tomy składające się na trylogię Pęknięta Ziemia. Czwarty raz tym wyróżnieniem uhonorowano ją za nowelę Emergency Skin w 2020 roku, a we wrześniu 2022 roku otrzymała nagrodę Hugo po raz piąty – za powieść graficzną Far Sector.

Naszym nakładem ukazała się cała trylogia Pęknięta Ziemia oraz najświeższa premiera – Miasto, którym się staliśmy.

Miasto, którym się staliśmy

Już od pierwszych stron zostajemy wrzuceni w głowę bohatera, który nie ma pojęcia, co się dookoła niego dzieje. Okazuje się, że narrator jest swego rodzaju awatarem jednej z dzielnic Nowego Jorku – Manhattanu. Chociaż nie pamięta, kim jest i skąd pochodzi, to czuje w sobie moc i bicie serca wielkiego miasta. Po czasie Manhattan poznaje innych bohaterów takich jak on i dowiaduje się, że razem będą musieli stanąć do walki w obronie Nowego Jorku. Gdzieś bowiem czai się nienazwane zło, które zagraża bezpieczeństwu miasta.

Każdy z bohaterów jest inny, wyjątkowy, barwny i odpowiadający charakterystyce danej dzielnicy tej metropolii. Za pomocą tego zabiegu Jemisin pokazuje nam, jak różnorodne osobowości mogą mimo wszystko tworzyć spójną całość. Opis świata powieści pozwala nam bez problemu przenieść się w przywoływane miejsca. Książka posiada własny rytm, który wyznacza tempo historii, ale wymaga od odbiorcy oddania się tej opowieści w całości.

N.K. Jemisin wypracowała oryginalny język literacki, a jak pokazują liczne wyróżnienia, nominacje i nagrody dla tej pisarki, na pewno warto się przekonać, co tak bardzo w jej stylu zachwyca czytelników.

AKTUALNOŚCI

Wiosenne (i nie tylko)...

  Wiosna nowościami stoi! Aż pięć nowych fantastycznych tytułów pojawi się wiosną w ofercie Wydawnictwa SQN Imaginatio. Na dwie kolejne poczekamy ciut dłużej, ale my już wiemy, że będzie warto. Nie możemy się doczekać. Dlatego dziś chcemy krótko opowiedzieć wam o nowościach. …

Nagroda dla Anety Jado...

W piątek, 10 marca zostały ogłoszone wyniki ósmej edycji Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać.  Głosowanie odbywało się aż w czternastu kategoriach. Oddano prawie 200 000 głosów. Nominację do Plebiscytu otrzymało 130 tytułów. W tym gronie znalazły się także książki wydane przez nas. Aneta Jadowska na podium …

Ruszyła przedsprzedaż ...

 Najnowsza książka Samanthy Shannon dostępna w przedsprzedaży tylko na SQN Store. Samantha Shannon powraca! Urodzona w 1991 roku w Londynie pisarka rozpoczęła karierę w wieku 15 lat. Jej powieści znane są na całym świecie, a Czas Żniw został przetłumaczony na dwadzieścia…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top