fbpx

Pięciokrotna laureatka nagrody Hugo- N.K. Jemisin

dodano: 26 października 2022
Udostępnij:    Share Share

Nora K. Jemisin

Amerykańska pisarka fantasy oraz recenzentka książek w „New York Timesie”. W swoje powieści często zgrabnie wplata problematykę konfliktów na tle kulturowym.

Nagrody

Jej twórczość była wielokrotnie doceniana, autorka była nominowana do takich nagród jak World Fantasy Award, Nebula, RT Reviewers’ Choice, Crawforda i Jamesa Tiptree Jr. Już za swoją pierwszą książkę Sto tysięcy królestw otrzymała w 2011 roku nagrodę Locusa za najlepszy debiut powieściowy.

Ale największy fenomen to trzykrotne wyróżnienie Jemisin nagrodą Hugo – pisarka otrzymała ją za kolejne tomy składające się na trylogię Pęknięta Ziemia. Czwarty raz tym wyróżnieniem uhonorowano ją za nowelę Emergency Skin w 2020 roku, a we wrześniu 2022 roku otrzymała nagrodę Hugo po raz piąty – za powieść graficzną Far Sector.

Naszym nakładem ukazała się cała trylogia Pęknięta Ziemia oraz najświeższa premiera – Miasto, którym się staliśmy.

Miasto, którym się staliśmy

Już od pierwszych stron zostajemy wrzuceni w głowę bohatera, który nie ma pojęcia, co się dookoła niego dzieje. Okazuje się, że narrator jest swego rodzaju awatarem jednej z dzielnic Nowego Jorku – Manhattanu. Chociaż nie pamięta, kim jest i skąd pochodzi, to czuje w sobie moc i bicie serca wielkiego miasta. Po czasie Manhattan poznaje innych bohaterów takich jak on i dowiaduje się, że razem będą musieli stanąć do walki w obronie Nowego Jorku. Gdzieś bowiem czai się nienazwane zło, które zagraża bezpieczeństwu miasta.

Każdy z bohaterów jest inny, wyjątkowy, barwny i odpowiadający charakterystyce danej dzielnicy tej metropolii. Za pomocą tego zabiegu Jemisin pokazuje nam, jak różnorodne osobowości mogą mimo wszystko tworzyć spójną całość. Opis świata powieści pozwala nam bez problemu przenieść się w przywoływane miejsca. Książka posiada własny rytm, który wyznacza tempo historii, ale wymaga od odbiorcy oddania się tej opowieści w całości.

N.K. Jemisin wypracowała oryginalny język literacki, a jak pokazują liczne wyróżnienia, nominacje i nagrody dla tej pisarki, na pewno warto się przekonać, co tak bardzo w jej stylu zachwyca czytelników.

AKTUALNOŚCI

Piąta pora roku oraz K...

BookRiot, ceniona platforma literacka, zestawiająca najważniejsze dzieła z różnych gatunków, stworzyła listę Najbardziej Wpływowych Książek Fantasy Ostatnich 10 Lat. Mamy zaszczyt ogłosić, że dwie z naszych książek, Piąta Pora Roku oraz Królowie Dary, znalazły się w tym prestiżowym zestawieniu. Piąta Pora Roku, autorstwa  to…

Dzień nastania nocy no...

Zagłosuj na najlepsze książki roku w 15. edycji nagród Goodreads Choice Awards, jedną z ważniejszych nagród literackich przyznawanych przez czytelników.   Jak co 12 miesięcy portal Goodreads zaprosił swoich użytkowników do głosowania w plebiscycie na najlepszą książkę ostatniego roku. Runda otwierająca plebiscyt rozpoczęła…

20lecie Marcin Mortka
Jubileusz Marcina Mortki

Marcin Mortka, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy fantasy, w tym roku świętuje 20-lecie pracy twórczej. W ciągu dwóch dekad pisarz stworzył takie postacie jak Edmund Kociołek, Tappi, Bruno Calazzo, Kapitan Roland Wywijas czy Mads Voorten, a to tylko ułamek mortkowej ekipy bohaterów, którzy bawią i ciekawią swoimi…