fbpx

SQN Originals: Johan Cruyff. Autobiografia

Autor:  Johan Cruyff 

Data wydania:   18/01/2023

Tłumaczenie:  Krzysztof Skonieczny

Format:  140 x 205 mm

Ilość stron:   376

Oprawa:   twarda

ISBN:   9788382106657

Dostępne wersje:   papierowa / ebook /

Cena detaliczna:   49,99 zł / ebook:  42,99 zł

OPIS Z OKŁADKI

Autobiografia legendy holenderskiego futbolu, Johana Cruyffa, który swym nieszablonowym podejściem do życia i sportu ukształtował grę wielu piłkarzy i klubów na kilkadziesiąt lat.

Johan Cruyff był rewolucjonistą zarówno jako piłkarz, jak i trener. Nawet Pelé, Maradona czy Messi nie zmienili tej dyscypliny tak bardzo jak Holender. Najlepsze i najnowocześniejsze drużyny czerpały z futbolu, który „wymyślił” niegdyś Cruyff. To od niego w latach 70. rozpoczęła się ewolucja nowoczesnej piłki nożnej, która trwa aż do dziś.

Niniejsza książka opowiada historię kariery Cruyffa, która zaczęła się na ulicach Amsterdamu, kiedy jako mieszkający nieopodal stadionu De Meer młody chłopak liczył na to, że zwróci na niego uwagę ktoś z Ajaksu. Po przekroczeniu bram ukochanego klubu przeszedł przez wszystkie szczeble tamtejszej akademii, a potem poprowadził amsterdamski zespół do ośmiu tytułów mistrza kraju i trzech Pucharów Europy. Lider Ajaksu zdobył pierwszą ze swoich trzech Złotych Piłek w 1971 roku. Dwa lata później trafił do Barcelony w ramach rekordowego na tamten moment transferu. Już w debiutanckim sezonie w Katalonii poprowadził Barçę do pierwszego od 14 lat triumfu w La Liga. W 1974 roku doszedł z reprezentacją Holandii do pierwszego w jej dziejach finału mistrzostw świata. Wówczas Pomarańczowi przegrali z RFN, a mimo to Cruyff otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika mundialu.

Jego trwały wpływ na piłkę nożną nie sprowadza się tylko do trofeów i wyróżnień indywidualnych, opracował bowiem nową koncepcję gry, którą udoskonalał na ławkach trenerskich Ajaksu i Barcelony. Propagowany przez niego futbol totalny odmienił tę dyscyplinę, a z jego pomysłów czerpali najwięksi współcześni szkoleniowcy. Cruyff był bezkompromisowym geniuszem, wizjonerem i innowatorem i pozostawił po sobie dziedzictwo, które jest aktualne mimo upływu czasu.

 

OPINIE O KSIĄŻCE

Dziedzictwo Johana Cruyffa będzie żyć wiecznie.
Lionel Messi

Był jednym z tych wybitnych, najwybitniejszych piłkarzy.
Bobby Charlton

Gdy poznałem Cruyffa, przekonałem się, że wcześniej o futbolu nie wiedziałem nic.
Pep Guardiola

Gdyby tylko zechciał, mógł być najlepszym graczem na dowolnej pozycji na boisku.
Éric Cantona

Nikt nie ma tak wielkich zasług jak Cruyff w pracy na rzecz piękna futbolu.
Gary Lineker

Nazwano tę książkę autobiografią, ale to testament. Cruyff już zna diagnozę: rak płuc. Oprowadza nas po szalonym życiu, wtrąca fascynujące szczegóły, zamyka rachunki, wspomina sukcesy i „fenomenalnie głupie” pomyłki, wyjaśnia stare konflikty – z Rinusem Michelsem czy Marco van Bastenem – ale nie przestaje wzywać: zmieniaj świat razem ze mną! Jest w nim obawa, że nie będzie już następnych Cruyffów: że półwiecze buntu, kreatywności, innowacji dobiegło końca. Dlatego apeluje: nie marnuj czasu, rób to, w czym jesteś dobry, nie ufaj żadnej wysokiej władzy. Ludzie będą ci dokuczać. Chyba że okażesz się geniuszem.
To jedna rzecz, której nigdy nie umiał wybaczyć: gdy ktoś nie chciał się od niego uczyć.

Paweł Wilkowicz, Viaplay

Nie wiem, czy we współczesnej historii futbolu był ktoś bardziej wpływowy niż Cruyff. Wielki piłkarz, trener wizjoner, legenda w Ajaksu i Barcelony, bez której nie byłoby potęgi tych klubów. Cruyff stworzył wzorzec estetyki futbolu i dla wielu jest idolem, chociaż niemal nikt z nas nie widział go w akcji na żywo. A jednak mamy wrażenie, jakbyśmy wszyscy mieli go na wyciągnięcie ręki. Bo Guardiola, bo Xavi, bo Luis Enrique…
Bartłomiej Rabij, komentator piłkarski

Futbol dla Johana Cruyffa to radość. Ale często zapominamy, że równie ważne były dla niego rozwój, wygrywanie i wierność futbolowej tożsamości. Bez Johana Cruyffa nie byłoby nie tylko Ajaxu czy Barçy lat 70., ale przede wszystkim Dream Teamu, potem zaś sukcesów drużyny Pepa Guardioli. Nie byłoby La Masii, a więc Xaviego, Iniesty, Messiego, Piqué i wielu innych graczy, z którymi kojarzony jest najlepszy futbol w XXI wieku. Kariera i życie Johana Cruyffa to inspiracja dla wielu wybitnych trenerów i piłkarzy. Miał barwne życie pełne zwrotów akcji i sukcesów, czyli tego, co najlepsze w piłce nożnej.
Michał Zawada, socio Barcelony

To nie przypadek, że autobiografia Johana Cruyffa składa się z 14 rozdziałów. Holender dzięki numerowi 14 został legendą. Był wysublimowanym interpretatorem piłkarskiej rewolucji sygnowanej nazwiskiem Rinusa Michelsa. Niniejsza książka to papierowa skarbnica wiedzy na temat globalnego tłumacza futbolu totalnego i inspirującego mistrza, który pozostawił niezatarty ślad w umysłach milionów miłośników piłki nożnej. Jego nauki zawarte w tym dziele dotyczą nie tylko sportu, lecz także normalnego życia i do dziś pozostają aktualne.
Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic

Był jednym z najbardziej wyrazistych sportowców lat 70. Zawsze miał swoje zdanie, podążał własnymi ścieżkami i szukał nieoczywistych rozwiązań. Do historii piłki przeszedł zarówno jego boiskowy „Cruyff turn”, jak i styl, w jakim zarządzał prowadzonymi przez siebie zespołami. W Barcelonie, gdzie stworzył dzieło życia, do dzisiaj mówi się o jego spuściźnie. Johan Cruyff. Piłkarz. Wizjoner. Filozof. Poznajcie jego historię.
Łukasz Rodacki, Duch Sportu

AKTUALNOŚCI

Nasze książki w bazie ...

Piłkarze reprezentacji Polski przygotowują się do meczu z Austrią, a w przerwach między treningami mogą odpoczywać przy lekturze książek naszego wydawnictwa. Obecność naszych tytułów w bazie w Hanowerze to efekt długoletniej współpracy z PZPN, która do tej pory zaowocowała publikacją „Moje najważniejsze 90 minut” wydaną wspólnie ze Związkiem….

Łukasz Piszczek i Kami...

Nasi autorzy Łukasz Piszczek i Kamil Wódka byli jednymi z gości debaty na antenie CANAL+, która została poświęcona mentalności sportowców. Oprócz nich udział w rozmowie wzięli Łukasz Fabiański, Mariusz Wlazły i Szymon Kołecki. Sportowcy oraz psycholog sportu na podstawie swoich doświadczeń opowiadali o tym, jak ważne jest…

Blisko dwie doby czyta...

Prawie dwie doby czytania o piłce nożnej przygotowaliśmy dla fanów futbolu z okazji Euro 2024. Sześć książek: cztery nowości oraz dwa nowe wydania trafiły lub wkrótce trafią na półki w księgarniach. Jak zwykle w czasie ważnych piłkarskich wydarzeń nie zapominamy o fanach piłki nożnej, dbając, by mieli…