fbpx

Karta z kalendarza: Rok 2010 i „Rok w raju” Andrésa Iniesty

dodano: 19 czerwca 2020
Udostępnij:    Share Share

Jak doskonale wiecie, w tym roku obchodzimy 10-lecie istnienia. Z tej okazji postanowiliśmy wspomnieć najważniejsze książki każdego roku – od 2010 roku, kiedy to na rynek trafiła nasza pierwsza publikacja, po rok 2019. Na początek Rok w raju Andrésa Iniesty, czyli książka, od której wszystko się zaczęło. Jej wydanie wspomina Przemysław Romański, współzałożyciel wydawnictwa i zadeklarowany fan FC Barcelony.


Rok w raju Andrésa Iniesty – książka wydana zaledwie niecałą dekadę temu, a wydaje się, że w wielu kwestiach upłynęły dziesięciolecia. To były inne czasy, nie tylko jeśli chodzi o Wydawnictwo SQN, które nieśmiało raczkowało, ale również branżę wydawniczą, futbol sam w sobie czy otwartość na nowe idee, a czasem po prostu szalone pomysły. Książka sportowa w Polsce? No co wy, to nie te czasy, nikt tego nie czyta – takie opinie słyszeliśmy z ust znawców rynku i nestorów czytelnictwa. Mówili, że to się nie może udać, ba!, sami nie byliśmy pewni, czy się uda. Początkowo zakładaliśmy, że wydrukujemy 700 egzemplarzy. Później ostrożnie podnieśliśmy nakład do 1000 egzemplarzy, sądząc, że być może znajdzie się tylu entuzjastów takich jak my. To wtedy wydawało nam się lekkim szaleństwem. A potem zainteresowanie wielokrotnie przebiło nasze najśmielsze oczekiwania! Efektem pojawienia się książki na rynku był szybko wyczerpany pierwszy nakład i czekanie na dodruk (każdy wydawca, który czekał na ważny dodruk tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wie, jak bardzo się wtedy przebiera nogami). Ale towarzyszył nam zapał, pasja i przeświadczenie, że warto spróbować.

Oczywiście nie udało się uniknąć kilku wpadek. Książka nie została dobrze zredagowana, nie była wydrukowana w optymalny sposób. Ale stanowiła wyjątkowy zapis wspomnień z pierwszej linii frontu z najwspanialszego sezonu w historii FC Barcelony. Była przygodą dla autorów, czytelników i dla nas. Była powiewem świeżości na rynku, a autografy, które wtedy dostaliśmy od Iniesty i jego zdjęcia z naszym wydaniem to coś, co niezwykle trudno powtórzyć w dzisiejszych warunkach.

Wydarzyły się wtedy rzeczy zupełnie niespodziewane i poczuliśmy, że wydawanie książek może dać ludziom radość i szczęście. Dzwoniły do nas uradowane matki, które sprawiły swoim dzieciom wspaniałe prezenty, i zrozpaczeni ojcowie, którzy nie mogli doczekać się dostawy.

Wtedy, w grudniu 2010 roku – kilka dni po manicie na Camp Nou – czuliśmy się właśnie jak Barcelona nie dająca szans Realowi Madryt. Byliśmy na fali wznoszącej dokładnie tak, jak drużyna z Iniestą, Xavim i Messim na czele. Różnica była tylko taka, że oni walczyli o Złotą Piłkę, a my przez dziesiątki godzin pakowaliśmy książki do kopert i ręcznie adresowaliśmy pocztowe potwierdzenia nadania. Trwało to cały grudzień. Za magazyn służyły nam wtedy własne mieszkania, a za system rozliczeń pliki excela. Mieliśmy jednak przed oczami okładkę książki, zwycięskiego Iniestę skąpanego w tysiącach błysków aparatów fotograficznych. I czuliśmy, że tam jesteśmy, że jest to również naszym udziałem.

To wszystko dzięki temu, że jeden z nas przeczytał wywiad z samym Andrésem, w którym dziennikarz zapytał o jego książkę. Wywiad zrodził się z piłki, książka zrodziła się z piłki i SQN też zrodziło się z piłki. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego startu.

Przemysław Romański, współzałożyciel Wydawnictwa SQN

AKTUALNOŚCI

Dodruki #09: „Po...

Komu książkę, komu? Bardzo chcemy, żeby nasza oferta była dla Was zawsze dostępna, stąd też na bieżąco zlecamy dodruki książek, których nakład już się wyczerpał. Nawet jeśli nie mogliście znaleźć w księgarniach jakiegoś tytułu, sprawdźcie koniecznie nasza listę, bo być może ponownie trafił do sprzedaży. …

Sportowa Książka Roku:...

Już 1 stycznia rusza 9. edycja plebiscytu na Sportową Książkę Roku. Czytelnicy tradycyjnie będą mogli oddać głos w kategoriach na najlepszą polską i zagraniczną książkę. Nominowanych zostało łącznie aż 20 pozycji wydanych przez SQN! Wyróżnionych zostało 7 polskich i 13 zagranicznych tytułów, które w…

Guillem Balagué odwied...

Hiszpański dziennikarz, Guillem Balagué, w listopadzie przyleciał do Polski, by promować swoją najnowszą książkę Diego Maradona. Chłopiec, buntownik, bóg. Autor wielu znakomitych biografii piłkarskich spotkał się z dziennikarzami, by porozmawiać o życiu legendy futbolu, ale też o bieżących sprawach – między innymi o Złotej Piłce. …

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres e-mail) przez Administratora (Wydawnictwo SQN) w celu przesyłania informacji marketingowych za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top