fbpx

Karta z kalendarza: Rok 2010 i „Rok w raju” Andrésa Iniesty

dodano: 19 czerwca 2020
Udostępnij:    Share Share

Jak doskonale wiecie, w tym roku obchodzimy 10-lecie istnienia. Z tej okazji postanowiliśmy wspomnieć najważniejsze książki każdego roku – od 2010 roku, kiedy to na rynek trafiła nasza pierwsza publikacja, po rok 2019. Na początek Rok w raju Andrésa Iniesty, czyli książka, od której wszystko się zaczęło. Jej wydanie wspomina Przemysław Romański, współzałożyciel wydawnictwa i zadeklarowany fan FC Barcelony.


Rok w raju Andrésa Iniesty – książka wydana zaledwie niecałą dekadę temu, a wydaje się, że w wielu kwestiach upłynęły dziesięciolecia. To były inne czasy, nie tylko jeśli chodzi o Wydawnictwo SQN, które nieśmiało raczkowało, ale również branżę wydawniczą, futbol sam w sobie czy otwartość na nowe idee, a czasem po prostu szalone pomysły. Książka sportowa w Polsce? No co wy, to nie te czasy, nikt tego nie czyta – takie opinie słyszeliśmy z ust znawców rynku i nestorów czytelnictwa. Mówili, że to się nie może udać, ba!, sami nie byliśmy pewni, czy się uda. Początkowo zakładaliśmy, że wydrukujemy 700 egzemplarzy. Później ostrożnie podnieśliśmy nakład do 1000 egzemplarzy, sądząc, że być może znajdzie się tylu entuzjastów takich jak my. To wtedy wydawało nam się lekkim szaleństwem. A potem zainteresowanie wielokrotnie przebiło nasze najśmielsze oczekiwania! Efektem pojawienia się książki na rynku był szybko wyczerpany pierwszy nakład i czekanie na dodruk (każdy wydawca, który czekał na ważny dodruk tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wie, jak bardzo się wtedy przebiera nogami). Ale towarzyszył nam zapał, pasja i przeświadczenie, że warto spróbować.

Oczywiście nie udało się uniknąć kilku wpadek. Książka nie została dobrze zredagowana, nie była wydrukowana w optymalny sposób. Ale stanowiła wyjątkowy zapis wspomnień z pierwszej linii frontu z najwspanialszego sezonu w historii FC Barcelony. Była przygodą dla autorów, czytelników i dla nas. Była powiewem świeżości na rynku, a autografy, które wtedy dostaliśmy od Iniesty i jego zdjęcia z naszym wydaniem to coś, co niezwykle trudno powtórzyć w dzisiejszych warunkach.

Wydarzyły się wtedy rzeczy zupełnie niespodziewane i poczuliśmy, że wydawanie książek może dać ludziom radość i szczęście. Dzwoniły do nas uradowane matki, które sprawiły swoim dzieciom wspaniałe prezenty, i zrozpaczeni ojcowie, którzy nie mogli doczekać się dostawy.

Wtedy, w grudniu 2010 roku – kilka dni po manicie na Camp Nou – czuliśmy się właśnie jak Barcelona nie dająca szans Realowi Madryt. Byliśmy na fali wznoszącej dokładnie tak, jak drużyna z Iniestą, Xavim i Messim na czele. Różnica była tylko taka, że oni walczyli o Złotą Piłkę, a my przez dziesiątki godzin pakowaliśmy książki do kopert i ręcznie adresowaliśmy pocztowe potwierdzenia nadania. Trwało to cały grudzień. Za magazyn służyły nam wtedy własne mieszkania, a za system rozliczeń pliki excela. Mieliśmy jednak przed oczami okładkę książki, zwycięskiego Iniestę skąpanego w tysiącach błysków aparatów fotograficznych. I czuliśmy, że tam jesteśmy, że jest to również naszym udziałem.

To wszystko dzięki temu, że jeden z nas przeczytał wywiad z samym Andrésem, w którym dziennikarz zapytał o jego książkę. Wywiad zrodził się z piłki, książka zrodziła się z piłki i SQN też zrodziło się z piłki. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego startu.

Przemysław Romański, współzałożyciel Wydawnictwa SQN

AKTUALNOŚCI

„Adrenalina” – n...

„To nie jest Ewangelia boga, lecz dziennik 40-letniego faceta, który rozlicza się ze swoją przeszłością, a przyszłości patrzy prosto w oczy – jakby była kolejnym przeciwnikiem, któremu trzeba stawić czoło”. Adrenalina, nowa książka Zlatana Ibrahimovicia trafi do sprzedaży w Polsce już w 2022 roku! …

Autobiografia Scottie&...

Myśleliście, że o drużynie Chicago Bulls z lat 90-tych wiecie wszystko? Scottie Pippen chciałby, żebyście dowiedzieli się jeszcze więcej! Już na początku 2022 roku wydamy autobiografię 6-krotnego mistrza NBA przetłumaczoną na język polski. Kiedy polska premiera „Unguarded”? Premiera polskiej wersji książki…

Jerzy Chromik nominowa...

Jerzy Chromik, Radosław Leniarski i Michał Okoński zostali nominowani do Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. „Press” przyzna ją już po raz siódmy. Nagrodą im. Bohdana Tomaszewskiego nagradzani są dziennikarze sportowi mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wyróżniający…

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres e-mail) przez Administratora (Wydawnictwo SQN) w celu przesyłania informacji marketingowych za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top