
Kartka z kalendarza: Rok 2012 i „Queen. Nieznana historia”
Książki muzyczne to dziś znacząca część naszego portfolio. W ciągu 10 lat naszej działalności wydaliśmy ponad 30 takich publikacji. Pierwsza ukazała się naszym nakładem jednak dopiero w trzecim roku istnienia firmy, ale pozycja Queen. Nieznana historia Petera Hince’a od razu okazała się dużym sukcesem. O tym, jak udało się pozyskać prawa do wydania tej publikacji na Targach Książki we Frankfurcie, opowiada Łukasz Kuśnierz, współzałożyciel wydawnictwa.
Rok 2012 to taki właściwy początek działania wydawnictwa. Zacząłem wtedy pracować w firmie na pełny etat (wcześniej książki wydawaliśmy po godzinach), pojawili się pierwsi pracownicy i wynajęliśmy biuro. Liczba wydanych nowości zwiększyła się ponadtrzykrotnie. W tym roku ukazała się także Queen. Nieznana historia, która zapoczątkowała serię biografii muzyków.
Z zakupem praw do tego tytułu wiąże się ciekawa historia, czyli pierwsza wizyta na targach książki we Frankfurcie w 2011 roku. Nie bardzo wiedzieliśmy wtedy, na jakich zasadach odbywają się międzynarodowe targi oraz jak kupuje się tam prawa. Dlatego nieświadomy wybrałem się do Frankfurtu w weekend, czyli już po biznesowej części targów. Miało to swoje dobre strony, bo udało mi się znaleźć nocleg przy samych targach w bardzo rozsądnej cenie. Dziś wiem, że kiedy trwa część biznesowa, jest to prawie niemożliwe, a nawet podrzędny hotel we Frankfurcie kosztuje kilkaset euro.
Na samych targach dowiedziałem się, że jestem spóźniony, a większość agentów literackich wyjechała już do domu. Na szczęście zostali wydawcy, którzy mieli swoje stoiska. Na jednym z nich trafiłem na książkę o Queen, porozmawiałem z wydawcą o możliwości zakupu praw i wróciłem z pomysłem do Polski. Tytuł bardzo nam się spodobał, więc decyzja o wydaniu zapadła całkiem szybko.
Z dzisiejszej perspektywy z uśmiechem patrzę na tamten czas i wiem, że spontaniczne działanie oraz przypadek mogą zdecydować o naszym życiu i karierze. Dziś pewnie dobrze zastanowiłbym się, czy taki wyjazd jest opłacalny, sprawdziłbym, kiedy najlepiej pojechać i jak się przygotować. Wtedy czułem potrzebę zrobienia czegoś nowego, chciałem zdobyć nowe doświadczenie i – jak widać – opłaciło się.
Łukasz Kuśnierz, współzałożyciel Wydawnictwa SQN
KSIĄŻKI ZWIĄZANE Z TYM WPISEM
AKTUALNOŚCI

Jak wydaje się książki...
O historii SQN, rynku książek sportowych, a także procesie wydawniczym opowiadał w ubiegłym tygodniu Piotr Stokłosa. Dyrektor ds. promocji Wydawnictwa SQN oraz autor bloga Książki Sportowe był gościem Sportworkingu – webinaru poświęconego różnym zagadnieniom z dziedziny sportu. Zapis prezentacji można zobaczyć na YouTube. Zawsze…

Wraz z autorami wspier...
Pomaganie jest niezwykle ważne, o czym wiemy doskonale zarówno my, jak i nasi autorzy. Z okazji zbliżającego się 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zdecydowaliśmy się również w tym roku wesprzeć tę zacną inicjatywę aukcjami, na które nasi autorzy przekazali naprawdę wspaniałe przedmioty. Chcesz…

Nasze tytuły nominowan...
Trzy tytuły wydane przez nas w ubiegłym roku znalazły się w gronie nominowanych w plebiscycie na Szkoleniową Książkę Roku. Głosowanie czytelników na portalu ekstratrener.pl potrwa do 26 stycznia. Organizator, portal ekstratrener.pl (prowadzony przez trenerów piłkarskich Przemysława Mamczaka oraz Pawła Szymańskiego), wyróżnił 12 tytułów….