fbpx

Wiersze Lany Del Rey już latem w SQN!

dodano: 2 kwietnia 2021
Udostępnij:    Share Share

Wielkimi krokami zbliża się premiera debiutanckiego tomiku poezji Lany del Rey. Książka wyjdzie nakładem naszego wydawnictwa 30 czerwca, ale fani już mogą ją zamawiać!

Niezwykle intymna i
pełna emocji książka Lany ugruntowuje jej pozycję „nieodzownej pisarki swoich
czasów” („The Atlantic”). Tomik zawiera ponad trzydzieści wierszy, a część z
nich można znaleźć wyłącznie na kartkach tej książki.

Pisany na maszynie
manuskrypt Lany, przeplatany zdjęciami jej autorstwa tworzy niezwykły krajobraz
poetycki, odzwierciedlający nieskrępowanego ducha swojej twórczyni.

 

Violet robi mostek na trawie to tytułowy wiersz z tego tomiku i zarazem pierwszy z wielu, które napisałam. Jedne przyszły do mnie w całości, podyktowałam je, a potem napisałam na maszynie; nad innymi mozolnie pracowałam, rozkładając na części każde słowo, by uzyskać doskonały efekt. Wszystkie są eklektyczne i szczere, niczego nie udają i dlatego jestem z nich dumna, zwłaszcza że powstawały w duchu wielkiej autentyczności”

 

Lana Del Rey

 

Książkę można już zamówić TUTAJ!

 

Tytuł budzi emocje!

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, w tłumaczeniu tytułu nie chodzi o fiołka rosnącego w trawie, tylko o dziewczynkę o imieniu Violet, robiącą mostek na trawie.  Violet wpływa na zmianę podejścia autorki (podmiotu lirycznego) do życia.

– Długo zastanawiałam się nad tym tytułem. „Violet” można spolszczyć, ale wyszłaby Wioleta/Wioletka, która nie ma nic wspólnego z kwiatem i wyglądałaby obco w tomiku, który jest na wskroś amerykański – mówi Anna Gralak, która zajmowała się tłumaczeniem wierszy Lany del Rey. – Jej wiersze są bardzo osobiste i niewykluczone, że chodzi tu o jakąś konkretną, znaną jej Violet – dodaje.

Uchylamy rąbka tajemnicy! Oto tłumaczenie tytułowego wiersza:

 

Violet robi mostek na trawie

Poszłam na imprezę
dotarłam zgrzana
na każdy scenariusz
przygotowana
wiedziałam po czym może być mi źle
jeśli to zrobię lub nie
każda ewentualność rozważona szczerze
każda myśl przewidziana

 

Lecz potem weszłam do środka
minęłam salon z kuchnią

 

i zobaczyłam Violet
                jak robi mostek na trawie
dmuchawce ściśnięte w dłoniach, 7 lat prawie
                              wygięta
do tyłu choć jeszcze przed chwilą stała na rękach
szaleńczo uśmiechnięta
czekając na brawa z entuzjazmem jaki może się zrodzić
tylko u kogoś kogo nic nie musi obchodzić

 

i w tamtej chwili
postanowiłam że nic ze wszystkiego będę sobie robić

 

już zawsze.

Wiersze na winylu i CD

Książka to nie jedyna forma, w jakiej ukazują się wiersze Lany Del Rey. Universal Music Polska wydało też jej poezję na płytach winylowych i CD. „Violet Bent Backwards Over the Grass” to 14 wierszy recytowanych przez samą artystkę, przy akompaniamencie stałego jej współpracownika – Jacka Antonoffa.

 

Fani piosenkarki będą w tym roku rozpieszczani, ponieważ w marcu ukazał się też kolejny, siódmy już studyjny album artystki.

Następca świetnie przyjętego, nominowanego do Grammy „Norman Fucking Rockwell”, nazywa się tak jak pierwszy singiel – „Chemtrails Over The Country Club”. Artystka napisała ten utwór wspólnie z Jackiem Antonoffem, a za reżyserię wideo odpowiada BRTHR.

 

 

AKTUALNOŚCI

muzyczne nowosci wsqn
Będzie ostro – m...

Będzie ostro, poetycko, epicko i sentymentalnie. Wielu z nas brakuje festiwali i różnych wydarzeń kulturalnych… Na osłodę mamy książki, dzięki którym udacie się w sentymentalną podróż i jeszcze raz przeżyjecie te wspaniałe momenty z koncertów. Co nowego ukaże się w ramach muzycznych tytułów? Sprawdźcie sami!

13 godzin w świecie Th...

Tyle trwa audiobook „Złodzieja dusz” Anety Jadowskiej, który jest już dostępny do pobrania na audioteka.com. Kolejne tomy w przygotowaniu. Nagramy całą heksalogię! W maju wypatrujcie drugiej części serii o Dorze Wilk -„Bogowie muszą być szaleni”. Książkę czyta dla Was Joanna Osyda. …

Seria Czas Żniw do słu...

Chcecie odświeżyć sobie trzy pierwsze tomy serii Czas Żniw Samanthy Shannon przed premierą najnowszej części? Wspaniale! Dla wszystkich, którzy wolą książki słuchać niż czytać mamy dobrą wiadomość. Postanowiliśmy nagrać całą serię zupełnie na nowo! Pierwszy tom już jest tutaj. Kolejne pojawią się na stronie…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top