fbpx

„Glatz. Kraj Pana Boga” doceniony przez krytyków

dodano: 8 maja 2021
Udostępnij:    Share Share

Rozgrywający się na Dolnym Śląsku retro kryminał Tomasza Duszyńskiego otrzymał nominacje do ważnych nagród literackich: Złotego POCISKU i Nagrody Wielkiego Kalibru.

W konkursie Złoty POCISK, w kategorii „Najlepszy polski kryminał historyczny 2020”, jury pod przewodnictwem prof. T. Cegielskiego nominowało:

„Glatz. Kraj Pana Boga”, Tomasz Duszyński

– „Książę”, Magdalena Parys

– „Wyspa zero”, Jarosław Sokół

Wyniki poznamy 15 maja.

Dwa tygodnie później, podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, poznamy laureatów osiemnastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. „Glatz. Kraj Pana Boga” o tytuł najlepszego kryminału walczy z:

– „Wyrwa”, Wojciech Chmielarz

– „To ja, Szpilka. Klub”, Marcin Ciszewski

– „Cios kończący”, Mariusz Czubaj

– „Znamię”, Olgierd Hurka

– „Wiosna zaginionych”, Anna Kańtoch

– „Bez reszty”, Wojtek Miłoszewski

Mroczna historia z niebanalnie skonstruowaną intrygą. I to wyjątkowe wyczucie tkanki miejskiej Kłodzka lat dwudziestych! Duszyński jest już mistrzem kryminału retro.

Leszek Koźmiński, Kryminalna Piła

Klimat międzywojnia w zestawieniu z tajemniczym morderstwem sprzed lat sprawiają, że każda strona przesycona jest mrokiem i niepokojem. „Glatz. Kraj Pana Boga” to doskonały kryminał retro, w którego świat wnika się już od pierwszej strony.

Paula Sieczko, Rude recenzuje

Czytając, czułem w ustach smak piwa popijanego przez wachmistrza. I zapach powietrza górskich kurortów. Malowniczy Dolny Śląsk sprzed stu lat to doskonałe tło dla intrygi kryminalnej. Poproszę o więcej.

Przemysław Semczuk

W książki Duszyńskiego wpadam jak w dobry serial. Kiedy zaczynam czytać, nie mogę się oderwać. Po skończeniu lektury mam syndrom odstawienia, niby wszystko już wiem, a jednak chciałabym czytać nadal. Rzadko który autor kryminałów potrafi tak misternie budować klimat dawnego Dolnego Śląska. „Glatz. Kraj Pana Boga” to smakowita książka, o ile nie boicie się usiąść do stołu w mrocznym towarzystwie.

Joanna Lamparska

A już 19 maja premiera „Zamieci”! Nowej książki z serii kryminałów retro „Glatz”.

Śnieżnik, zima 1923 roku. Miejscowy przewodnik odnajduje na szczycie Wieży Wilhelma zwłoki turysty okaleczone w okrutny i przemyślny sposób. Tego samego dnia zostaje zamordowany ceniony naukowiec. Zabójca w pozostawionej wiadomości przedstawia się jako bohater lokalnych legend, Duch Gór, Rübezhal.

Do prowadzenia sprawy zostaje wyznaczony szef Kłodzkiego Wydziału Kryminalnego nadwachmistrz Franz Koschella. Szybko staje się jasne, że Rübezahl wybiera ofiary nieprzypadkowo, a tropy prowadzą do podberlińskiego szpitala w Beelitz.

Na drodze kłodzkiego policjanta staje dawny znajomy, wojskowy śledczy, kapitan Wilhelm Klein. Koschella jest pewien, że klucz do ujęcia sprawcy tkwi w jego przeszłości. Wie, że konfrontacja z Kleinem jest nieunikniona, a prawda, którą dzięki niej odkryje, okaże się brzemienna w skutki.

AKTUALNOŚCI

Seria „Czas Żniw” i tr...

To już potwierdzone. Bestsellerowy cykl Samanthy Shannon i nagrodzona trzema statuetkami Hugo trylogia N.K. Jemisin zostaną zekranizowane! „Pęknięta ziemia” na dużym ekranie Za przeniesienie do kin cyklu „Pęknięta ziemia” będzie odpowiadać studio TriStar Pictures znane z filmów „Jumanji”, „Matylda” i „Dystrykt…

Pocztówka od Anety Jad...

Od Autorki: Droga Czytelniczko i drogi Czytelniku, „Garstki z Ustki” to seria równie zmienna jak pogoda nad Bałtykiem, miasteczko nadmorskie o różnych porach roku albo pensjonat przed sezonem, w trakcie sezonu i po sezonie. Zróżnicowana, jak różne są jej bohaterki:…

Zamiast niszczyć książ...

Nie chcemy niszczyć książek. Chcemy podzielić się nimi z osobami, które potrafią je kochać nawet z małymi wadami. I zrobić razem z wami coś dobrego! Dwa wydania książki „Morza wszeteczne” Dlatego od dziś w sprzedaży są dwa wydania „Mórz wszetecznych”….

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top