fbpx

Nowoświaty. Przegląd recenzji

dodano: 20 maja 2021
Udostępnij:    Share Share

„Zbiór futurystycznych opowiadań, odnoszących się do problemów, z jakimi utożsamiają się wyznawcy katastrofizmu obecnego świata. Kto wie? Pewnie po części i słusznie.” Zapraszamy do przeglądu recenzji Nowoświatów!

Czym są Nowoświaty?

Nowoświaty to antologia 8 opowiadań. Zwycięskich prac wyłonionych w konkursie zorganizowanym z okazji Roku Lema. Obiecujący autorzy zadali bezpardonowe pytania o kondycję człowieka i jego świata.

Czy kiedyś powstanie nowy rodzaj ludzi, dla których staniemy się reliktem? Jak wyglądałby świat z perspektywy okaleczonej zmysłowo ludzkości? Czy obcy intelekt chciałby nas poznawać i badać? A sztuczny – współegzystować? Jaką obierzemy drogę ucieczki, jeśli nic innego nam nie pozostanie: w gwiazdy czy w głąb siebie?

Jak mi wyszło? Oddajemy głos recenzentom!

Głodna Wyobraźnia. Cała recenzja tutaj

 „Po lekturze mogę śmiało powiedzieć, że obok Anatomii pęknięcia to drugi najlepszy zbiór, z jakim ostatnio miałam do czynienia.”

„Widać, że autorzy zawartych w Nowoświatach opowiadań znakomicie rozumieją twórczość Stanisława Lema i potrafią nawiązać w inteligenty sposób do tego, co w niej najlepsze – bezpardonowej oceny człowieczej natury, w tym chęci podboju wszystkiego dookoła, która z jednej strony prowadzi do dokonania niezwykłych wynalazków, z drugiej – do nieodwracalnych zniszczeń świata dookoła. Wyłania się z nich z jednej strony ponury, a z drugiej zabawny, ale zarazem bardzo prawdziwy obraz ludzkości.”

Matka Przełożona. Cała recenzja tutaj

Flaworyści to tekst oparty na bardzo aktualnej kwestii: koronawirusie i tym, że zarażeni tracą… smak i węch. Autor wokół tego pomysłu buduje nowe realia, w których smaku i zapachu (a także związanych z nimi przemysłów) generalnie nie ma, a potem wrzuca w nie nieświadomego niczego astronautę, który wraca na Ziemię po 80 latach misji. Całość jest z jednej strony humoreską, z drugiej satyrą na to, że cokolwiek by się nie stało, niektóre mechanizmy społeczne nie przestaną działać.”

„Książkę zamyka Marcin Bartosz Łukasiewicz z tekstem A u Lema… – napisanym w formie rozmowy ludzi w tramwaju. Zwyczajna sytuacja okazuje się raczej specjalną, bo – jak się dowiadujemy – za kilka dni kometa ma uderzyć w Ziemię i zapewne zmieść z niej życie, a dyskutanci omawiają możliwe sposoby przetrwania i swoje motywacje. To dobry finisz: ciekawe opowiadanie, napisane dobrze, lekko i z pomysłem, aż samo się czyta.”

E-book Nowoświaty jest dostępny w oficjalnej księgarni Wydawnictwa SQN SQNStore.pl. Dochód ze sprzedaży e-booków trafia w całości do autorów opowiadań.

AKTUALNOŚCI

„Święto ognia...

Wiemy, że czekacie na nią z niecierpliwością, odkąd tylko dowiedzieliście się, że Jakub Małecki ukończył książkę. „Święto ognia”, nowa powieść pisarza, ukaże się za niespełna dwa miesiące, 15 września. Przygotowania do premiery to jednak nie jedyne, co ostatnio działo się w życiu i twórczości naszego autora. …

SQN partnerem kolarski...

Ciekawych imprez kolarskich w naszym kraju wciąż przybywa, a w kalendarzu pojawiła się w tym roku ciekawa pozycja dla osób chcących się pościgach na północy naszego kraju. To cykl Velo Baltic. Wydawnictwo SQN zostało partnerem zawodów organizowanych przez Fundację Promowania Sportu z Koszalina. Czym…

Ojciec Adam Szustak OP...

Langusta na palmie to jeden z popularniejszych kanałów na YouTube, na których regularnie pojawiają się recenzje książek. Ojciec Adam Szustak OP, który jest autorem vloga, jest niezwykle opiniotwórczy, dlatego cieszy nas, że tak często do gustu przypadają mu nasze tytuły. W ostatnim odcinku BookSzpan opowiedział o „Muzie…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top