fbpx

Pocztówka od Anety Jadowskiej

dodano: 14 czerwca 2021
Udostępnij:    Share Share

Od Autorki:

Droga Czytelniczko i drogi Czytelniku,

„Garstki z Ustki” to seria równie zmienna jak pogoda nad Bałtykiem, miasteczko nadmorskie o różnych porach roku albo pensjonat przed sezonem, w trakcie sezonu i po sezonie. Zróżnicowana, jak różne są jej bohaterki: Magda, Tamara i Maria.

Każda z nich przychodzi z własną historią i poniekąd własnym sposobem jej opowiadania, a w konsekwencji – własnym gatunkiem. „Trup na plaży i inne sekrety rodzinne” to historia Magdy, która ewidentnie ma ciągoty w stronę komedii kryminalnej, choć nie stroni też od poważniejszych tematów. „Martwy sezon” Tamary to rzecz bardziej obyczajowa, z elementami romansu i wątkiem kryminalnym. W „Denacie wieczorową porą”, opowieści Marii, mamy zagadkę zamkniętego pokoju, trochę mojego umiłowania do Agathy Christie i humor, który wnosi Aniela Grzebałko. Pewne rzeczy mogą się Marii przytrafić tylko z Anielą u boku.

„Garstki z Ustki” to seria i nie seria zarazem. Możesz czytać każdą z tych powieści osobno. Możesz włączyć się do historii w dowolnym momencie, a później nadrobić poprzednie tomy – lub nie, jeśli wystarczy Ci jeden element układanki. Każda z powieści jest zamkniętą całością, żaden cliffhanger nie zepsuje przyjemności lektury.

Zawsze jesteście mile widziani w Ustce, w pensjonacie Garstek i w ich historiach.

Bawcie się dobrze, odkrywając sekrety i trupy w szafach.

Podziękowania

Ustka oczarowała mnie od pierwszej chwili. Przez kolejne lata umacniała swoją pozycję mojego ulubionego miejsca do wypoczywania i pisania.

Spotkałam tu wielu fantastycznych ludzi, którzy aktywnie pomagali mi przy pisaniu tej serii. Nie zdołam podziękować tu wszystkim, ale kilkorgu po prostu muszę.

Pani Beata i pan Adam Jakubiakowie towarzyszyli mi prawie od początku tej przygody. A przy trzecim tomie pozwolili mi wykorzystać swój przepiękny dom na Uroczysku i zrobić z niego scenerię godną horroru. Dziękuję serdecznie za krówki, najlepsze urlopy pod dachem Mistrala, opowieści, zdjęcia, które napędzają tęsknotę za Ustką, i całe ciepło okazywane mi przez lata. Dzięki Wam w Ustce naprawdę czuję się jak u siebie.

Pani Agnieszka Klimaszewska-Kargul, pan Krzysztof Konior i cała ekipa Biblioteki Miejskiej w Ustce wiele razy pomagali mi ze źródłami i specyfiką ustecką. I nie zapominajmy – gdyby nie ich zaproszenie, może nigdy nie trafiłabym do Ustki i nie powstałyby Garstki. Bibliotekarze to skarby ludzkości, nigdy o tym nie zapominajmy.

Pan bosman Hubert Bierndgarski był kopalnią informacji o klimacie, porcie i wszystkim innym, co mogło mi się przydać do zimowej usteckiej opowieści. W całej mojej historii niewielu informatorów dostarczyło tak idealny plik z odpowiedziami na dziesiątki pytań.

Dziękuję całej Ustce za cudowne inspiracje i klimat. Zaserwowałam jej zimę stulecia, ale to ani trochę nie ochłodzi moich uczuć.  

Premiera „Denata wieczorową porą” odbędzie się 30 czerwca.

Przeczytaj fragment.

AKTUALNOŚCI

Nasze książki w konkur...

W tegorocznej 9. Edycji konkursu Książka Górska Roku, organizowanym przez Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju znalazły się aż cztery nasze tytuły. Zobaczcie, które książki walczą o ten tytuł! W ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, który jest największym wydarzeniem w…

„Święto ognia...

Wiemy, że czekacie na nią z niecierpliwością, odkąd tylko dowiedzieliście się, że Jakub Małecki ukończył książkę. „Święto ognia”, nowa powieść pisarza, ukaże się za niespełna dwa miesiące, 15 września. Przygotowania do premiery to jednak nie jedyne, co ostatnio działo się w życiu i twórczości naszego autora. …

SQN partnerem kolarski...

Ciekawych imprez kolarskich w naszym kraju wciąż przybywa, a w kalendarzu pojawiła się w tym roku ciekawa pozycja dla osób chcących się pościgach na północy naszego kraju. To cykl Velo Baltic. Wydawnictwo SQN zostało partnerem zawodów organizowanych przez Fundację Promowania Sportu z Koszalina. Czym…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top