fbpx

Media i influencerzy o królowej nostalgii i jej debiutanckim tomiku „Violet robi mostek na trawie”

dodano: 5 lipca 2021
Udostępnij:    Share Share

30 czerwca nakładem Wydawnictwa SQN ukazał się długo wyczekiwany tomik wierszy Lany Del Rey. Monika Olejnik, Natalia Przybysz, kto jeszcze pisze o instapoezji Lany Del Rey? Magazyn Książki, Wysokie Obcasy, Onet, Radio Zet, All about music, M Mag, Rytmy, omówienia również na Instagramie.

„Violet robi mostek na trawie” jak zauważyli jej fani, poleca Natalia Przybysz

„Violet robi mostek na trawie” w Wysokich Obcasach

Lana Del Rey zaprasza czytelników jeszcze głębiej do swojego świata, prywatnych myśli i rozważań niż robi to w piosenkach. „Kimże ja jestem/ tylko zakochaną dziewczyną marzącą na papierze” – zwierza się w wierszu „Cichy kelner – zawsze błękit”, by po chwili opisać się jeszcze dokładniej w kolejnym utworze, stwierdzając stanowczo, że wie, kim jest (…) Z każdą przewracaną stroną odkrywa przed czytelnikami większy kawałek siebie, swoje tęsknoty, dążenia, niepewności. Jawi się jako samotna, ciągle poszukująca szczęścia postać. Smutna, ale jeśli ktoś słucha jej piosenek, nie powinien być tym zaskoczony.

Wysokie Obcasy, Joanna Wróżyńska

Królowa nostalgii czy królowa instapoezji?

Wiersze są nierówne. Niekiedy odnosi się wrażenie, że wręcz czytamy prozę, jak na przykład w „SportCruiser”, gdzie Lana niczym Paulo Coelho w pełnej metafor opowieści szuka własnej pewności siebie, używając historii o lekcji latania i żeglowania jako metafory swojej niepewności. 

M Mag

M Mag przypomina, że prace nad „Violet robi mostek na trawie” trwały kilka lat. Tomik oddaje znany melancholijny ton Lany Del Rey, a w poetyckich tekstach, piosenkarka chętnie porusza tematy tabu, takie jak tragiczny romans, czy relację z dużo starszym mężczyzną. M Mag przypomina, że Lana od zawsze była zafascynowana kulturą i czuła, że jej przeznaczeniem jest coś większego niż samo życie. Jej ostatnie dzieło Violet Bent Backwards Over the Grass to zbiór wierszy, nad którym Lana pracowała przez ostatnich kilka lat. 

Królowa nostalgii powraca. Tym razem jednak nie z kolejnym krążkiem, ale jako poetka. W Polsce właśnie ukazał się jej debiutancki tomik – Violet robi mostek na trawie. Jej niedzisiejsze stylizacje są jej wizytówką, a magnetyczny głos niezmiennie umacnia „Nancy Sinatrę z gangu” na rynku muzycznym. Zresztą to on, animusz i niedziejszość Lany Del Rey sprawiły, że wraz z Video Games i Born to die w artystce zakochał się cały świat.

Onet Muzyka

Przypomnijmy, że tomik Violet robi mostek na trawie składa się z trzydziestu wierszy, których część została zaprezentowana w oryginale, po angielsku. Tłumaczenia wierszy podjęła się Anna Gralak. Manuskrypt przeplatany jest zdjęciami autorstwa Lany Del Rey, co dodatkowo oddaje osobisty wydźwięk twórczości.

Instapoezja „Violet robi mostek na trawie” – połączenie tekstu i obrazu

Violet robi mostek na trawie to całkiem bogaty zbiór krótszych i dłuższych wierszy, które tworzą jeden spójny świat przedstawiony, jak to Lana ma w zwyczaju, gdy tworzy swoje albumy. Violet to jej kolejne oblicze, niepasujące w żadnym stopniu do poprzedniego, ani zapewne do żadnego przyszłego. Słońce i melancholijna beztroska Honeymoon, bezpardonowość Norman Fucking Rockwell, oraz prostota Chemtrails – taki jest ten tomik. Del Rey polegając na swoim przywiązaniu do jej osobistej interpretacji normalności, tworzy z błahostek wyjątkowy obraz rzeczywistości – idylliczny, rozmarzony i nieliczący się z czyimkolwiek zdaniem.

All about music

Violet robi mostek na trawie – instapoezja w pięknym wydaniu

KSIĄŻKI, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

AKTUALNOŚCI

Nasze książki w konkur...

W tegorocznej 9. Edycji konkursu Książka Górska Roku, organizowanym przez Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju znalazły się aż cztery nasze tytuły. Zobaczcie, które książki walczą o ten tytuł! W ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, który jest największym wydarzeniem w…

„Święto ognia...

Wiemy, że czekacie na nią z niecierpliwością, odkąd tylko dowiedzieliście się, że Jakub Małecki ukończył książkę. „Święto ognia”, nowa powieść pisarza, ukaże się za niespełna dwa miesiące, 15 września. Przygotowania do premiery to jednak nie jedyne, co ostatnio działo się w życiu i twórczości naszego autora. …

SQN partnerem kolarski...

Ciekawych imprez kolarskich w naszym kraju wciąż przybywa, a w kalendarzu pojawiła się w tym roku ciekawa pozycja dla osób chcących się pościgach na północy naszego kraju. To cykl Velo Baltic. Wydawnictwo SQN zostało partnerem zawodów organizowanych przez Fundację Promowania Sportu z Koszalina. Czym…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top