fbpx

Media i influencerzy o królowej nostalgii i jej debiutanckim tomiku „Violet robi mostek na trawie”

dodano: 5 lipca 2021
Udostępnij:    Share Share

30 czerwca nakładem Wydawnictwa SQN ukazał się długo wyczekiwany tomik wierszy Lany Del Rey. Monika Olejnik, Natalia Przybysz, kto jeszcze pisze o instapoezji Lany Del Rey? Magazyn Książki, Wysokie Obcasy, Onet, Radio Zet, All about music, M Mag, Rytmy, omówienia również na Instagramie.

„Violet robi mostek na trawie” jak zauważyli jej fani, poleca Natalia Przybysz

„Violet robi mostek na trawie” w Wysokich Obcasach

Lana Del Rey zaprasza czytelników jeszcze głębiej do swojego świata, prywatnych myśli i rozważań niż robi to w piosenkach. „Kimże ja jestem/ tylko zakochaną dziewczyną marzącą na papierze” – zwierza się w wierszu „Cichy kelner – zawsze błękit”, by po chwili opisać się jeszcze dokładniej w kolejnym utworze, stwierdzając stanowczo, że wie, kim jest (…) Z każdą przewracaną stroną odkrywa przed czytelnikami większy kawałek siebie, swoje tęsknoty, dążenia, niepewności. Jawi się jako samotna, ciągle poszukująca szczęścia postać. Smutna, ale jeśli ktoś słucha jej piosenek, nie powinien być tym zaskoczony.

Wysokie Obcasy, Joanna Wróżyńska

Królowa nostalgii czy królowa instapoezji?

Wiersze są nierówne. Niekiedy odnosi się wrażenie, że wręcz czytamy prozę, jak na przykład w „SportCruiser”, gdzie Lana niczym Paulo Coelho w pełnej metafor opowieści szuka własnej pewności siebie, używając historii o lekcji latania i żeglowania jako metafory swojej niepewności. 

M Mag

M Mag przypomina, że prace nad „Violet robi mostek na trawie” trwały kilka lat. Tomik oddaje znany melancholijny ton Lany Del Rey, a w poetyckich tekstach, piosenkarka chętnie porusza tematy tabu, takie jak tragiczny romans, czy relację z dużo starszym mężczyzną. M Mag przypomina, że Lana od zawsze była zafascynowana kulturą i czuła, że jej przeznaczeniem jest coś większego niż samo życie. Jej ostatnie dzieło Violet Bent Backwards Over the Grass to zbiór wierszy, nad którym Lana pracowała przez ostatnich kilka lat. 

Królowa nostalgii powraca. Tym razem jednak nie z kolejnym krążkiem, ale jako poetka. W Polsce właśnie ukazał się jej debiutancki tomik – Violet robi mostek na trawie. Jej niedzisiejsze stylizacje są jej wizytówką, a magnetyczny głos niezmiennie umacnia „Nancy Sinatrę z gangu” na rynku muzycznym. Zresztą to on, animusz i niedziejszość Lany Del Rey sprawiły, że wraz z Video Games i Born to die w artystce zakochał się cały świat.

Onet Muzyka

Przypomnijmy, że tomik Violet robi mostek na trawie składa się z trzydziestu wierszy, których część została zaprezentowana w oryginale, po angielsku. Tłumaczenia wierszy podjęła się Anna Gralak. Manuskrypt przeplatany jest zdjęciami autorstwa Lany Del Rey, co dodatkowo oddaje osobisty wydźwięk twórczości.

Instapoezja „Violet robi mostek na trawie” – połączenie tekstu i obrazu

Violet robi mostek na trawie to całkiem bogaty zbiór krótszych i dłuższych wierszy, które tworzą jeden spójny świat przedstawiony, jak to Lana ma w zwyczaju, gdy tworzy swoje albumy. Violet to jej kolejne oblicze, niepasujące w żadnym stopniu do poprzedniego, ani zapewne do żadnego przyszłego. Słońce i melancholijna beztroska Honeymoon, bezpardonowość Norman Fucking Rockwell, oraz prostota Chemtrails – taki jest ten tomik. Del Rey polegając na swoim przywiązaniu do jej osobistej interpretacji normalności, tworzy z błahostek wyjątkowy obraz rzeczywistości – idylliczny, rozmarzony i nieliczący się z czyimkolwiek zdaniem.

All about music

Violet robi mostek na trawie – instapoezja w pięknym wydaniu

KSIĄŻKI, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

AKTUALNOŚCI

„Adrenalina” – n...

„To nie jest Ewangelia boga, lecz dziennik 40-letniego faceta, który rozlicza się ze swoją przeszłością, a przyszłości patrzy prosto w oczy – jakby była kolejnym przeciwnikiem, któremu trzeba stawić czoło”. Adrenalina, nowa książka Zlatana Ibrahimovicia trafi do sprzedaży w Polsce już w 2022 roku! …

Autobiografia Scottie&...

Myśleliście, że o drużynie Chicago Bulls z lat 90-tych wiecie wszystko? Scottie Pippen chciałby, żebyście dowiedzieli się jeszcze więcej! Już na początku 2022 roku wydamy autobiografię 6-krotnego mistrza NBA przetłumaczoną na język polski. Kiedy polska premiera „Unguarded”? Premiera polskiej wersji książki…

Jerzy Chromik nominowa...

Jerzy Chromik, Radosław Leniarski i Michał Okoński zostali nominowani do Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. „Press” przyzna ją już po raz siódmy. Nagrodą im. Bohdana Tomaszewskiego nagradzani są dziennikarze sportowi mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wyróżniający…

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres e-mail) przez Administratora (Wydawnictwo SQN) w celu przesyłania informacji marketingowych za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top