fbpx

Media i influencerzy o królowej nostalgii i jej debiutanckim tomiku „Violet robi mostek na trawie”

dodano: 5 lipca 2021
Udostępnij:    Share Share

30 czerwca nakładem Wydawnictwa SQN ukazał się długo wyczekiwany tomik wierszy Lany Del Rey. Monika Olejnik, Natalia Przybysz, kto jeszcze pisze o instapoezji Lany Del Rey? Magazyn Książki, Wysokie Obcasy, Onet, Radio Zet, All about music, M Mag, Rytmy, omówienia również na Instagramie.

„Violet robi mostek na trawie” jak zauważyli jej fani, poleca Natalia Przybysz

„Violet robi mostek na trawie” w Wysokich Obcasach

Lana Del Rey zaprasza czytelników jeszcze głębiej do swojego świata, prywatnych myśli i rozważań niż robi to w piosenkach. „Kimże ja jestem/ tylko zakochaną dziewczyną marzącą na papierze” – zwierza się w wierszu „Cichy kelner – zawsze błękit”, by po chwili opisać się jeszcze dokładniej w kolejnym utworze, stwierdzając stanowczo, że wie, kim jest (…) Z każdą przewracaną stroną odkrywa przed czytelnikami większy kawałek siebie, swoje tęsknoty, dążenia, niepewności. Jawi się jako samotna, ciągle poszukująca szczęścia postać. Smutna, ale jeśli ktoś słucha jej piosenek, nie powinien być tym zaskoczony.

Wysokie Obcasy, Joanna Wróżyńska

Królowa nostalgii czy królowa instapoezji?

Wiersze są nierówne. Niekiedy odnosi się wrażenie, że wręcz czytamy prozę, jak na przykład w „SportCruiser”, gdzie Lana niczym Paulo Coelho w pełnej metafor opowieści szuka własnej pewności siebie, używając historii o lekcji latania i żeglowania jako metafory swojej niepewności. 

M Mag

M Mag przypomina, że prace nad „Violet robi mostek na trawie” trwały kilka lat. Tomik oddaje znany melancholijny ton Lany Del Rey, a w poetyckich tekstach, piosenkarka chętnie porusza tematy tabu, takie jak tragiczny romans, czy relację z dużo starszym mężczyzną. M Mag przypomina, że Lana od zawsze była zafascynowana kulturą i czuła, że jej przeznaczeniem jest coś większego niż samo życie. Jej ostatnie dzieło Violet Bent Backwards Over the Grass to zbiór wierszy, nad którym Lana pracowała przez ostatnich kilka lat. 

Królowa nostalgii powraca. Tym razem jednak nie z kolejnym krążkiem, ale jako poetka. W Polsce właśnie ukazał się jej debiutancki tomik – Violet robi mostek na trawie. Jej niedzisiejsze stylizacje są jej wizytówką, a magnetyczny głos niezmiennie umacnia „Nancy Sinatrę z gangu” na rynku muzycznym. Zresztą to on, animusz i niedziejszość Lany Del Rey sprawiły, że wraz z Video Games i Born to die w artystce zakochał się cały świat.

Onet Muzyka

Przypomnijmy, że tomik Violet robi mostek na trawie składa się z trzydziestu wierszy, których część została zaprezentowana w oryginale, po angielsku. Tłumaczenia wierszy podjęła się Anna Gralak. Manuskrypt przeplatany jest zdjęciami autorstwa Lany Del Rey, co dodatkowo oddaje osobisty wydźwięk twórczości.

Instapoezja „Violet robi mostek na trawie” – połączenie tekstu i obrazu

Violet robi mostek na trawie to całkiem bogaty zbiór krótszych i dłuższych wierszy, które tworzą jeden spójny świat przedstawiony, jak to Lana ma w zwyczaju, gdy tworzy swoje albumy. Violet to jej kolejne oblicze, niepasujące w żadnym stopniu do poprzedniego, ani zapewne do żadnego przyszłego. Słońce i melancholijna beztroska Honeymoon, bezpardonowość Norman Fucking Rockwell, oraz prostota Chemtrails – taki jest ten tomik. Del Rey polegając na swoim przywiązaniu do jej osobistej interpretacji normalności, tworzy z błahostek wyjątkowy obraz rzeczywistości – idylliczny, rozmarzony i nieliczący się z czyimkolwiek zdaniem.

All about music

Violet robi mostek na trawie – instapoezja w pięknym wydaniu

KSIĄŻKI, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

AKTUALNOŚCI

Jak wyglądały początki...

Zaliczki w formie samochodów, siatki pełne pieniędzy za albumy, konfrontacje z gangsterami, konflikt z magazynem „Klan”, kulisy Bitwy Płockiej, szalone wyjazdy na koncerty i hardkorowe imprezy, które kończyły się grubymi akcjami z jazdą po pijaku i wciąganiem koksu na czele. 13 października do księgarni trafi książka Krzysztofa…

„Rdza” i &...

Kolejne książki Jakuba Małeckiego doczekały się nowych odsłon. Do „Dygotu”, który zaprezentowaliśmy w maju tego roku, dołączyły „Rdza” i „Ślady”. Obie powieści można już zamawiać w wersjach z nową okładką, które składają się na unikatową serię klasyków utrzymanych w jednym klimacie graficznym. „Dygot” to…

Dodruki #07: „Bl...

Szukasz jakiegoś tytułu, ale nigdzie nie możesz go znaleźć? Oj, nie lubimy takich sytuacji. Dlatego też staramy się dbać o to, by nasze książki była zawsze dostępne dla czytelników. Sprawdźcie, jakie pozycje dodrukowaliśmy w ostatnim czasie! Książki Wydawnictwa SQN, które trafiły ponownie do sprzedaży…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top