fbpx

„Święto ognia” Jakuba Małeckiego. Powieść, która wzbudza wiele emocji

dodano: 5 października 2021
Udostępnij:    Share Share

Nowa powieść autora głośnego „Dygotu”, gdy tylko rozpoczęła się jej przedsprzedaż, znalazła się na pierwszym miejscu w kategorii „literatura piękna” oraz na podium wśród wszystkich wydawanych tytułów. Także po oficjalnej premierze nie schodzi z czołowych miejsc sprzedaży i pozostaje w gronie książek, o których tej jesieni dyskutuje się najwięcej. Gdzie tkwi klucz do sukcesu twórczości Jakuba Małeckiego? Wielu czytelników odpowiada: to zawarte w powieściach emocje i piękny język.

„Napisał najlepszą swoją powieść, która absolutnie wchodzi do pierwszej trójki moich książek w życiu” – tak „Święto ognia” ocenia Langusta na palmie czyli o. Adam Szustak, prowadzący popularny kanał na You Tube i dodaje: „Panie Małecki, pan jest geniuszem!”.

Grażyna Szapołowska zachwycona książką Jakuba Małeckiego

Wtóruje mu Grażyna Szapołowska, która w nagraniu na Facebooku podzieliła się wrażeniami po lekturze: „Jestem zafascynowana jego spostrzegawczością, wnikliwością. Jego dobrocią i umiejętnością opisywania uczuć w słowach”, mówi słynna aktorka. „Święto ognia” określa jako „rewelacyjną, cudowną książkę”. Zresztą to nagranie trzeba koniecznie zobaczyć w całości!

Gwiazdy filmu, kultury i muzyki o powieści „Święto ognia”

Powieść „Święto ognia” nie wszystkim krytykom literackim przypadła do gustu. Mimo pojawienia się paru niezbyt pochlebnych recenzji, fala zachwytu czytelników i ludzi kultury nie słabnie. Zachęcamy do obejrzenia cyklu rozmów ludzi filmu i teatru (Kinga Dębska, Aleksandra Hamkało, Adam Woronowicz), mediów (Justyna Suchecka z TVN24, Weronika Wawrzkowicz, autorka Rozmawiam, bo Lubię), vlogosfery (Paulina Mikuła, autorka Mówiąc Inaczej) oraz muzyki (Maja Kleszcz, Adam Sztaba, Mietek Szcześniak – premiera odcinka wkrótce).

Gwiazdy dyskutują nie tylko o fenomenie „Święta ognia” („To jest brylant!”), lecz także m. in. o najlepszych światowych ekranizacjach czy najciekawszych ścieżkach dźwiękowych do filmów. Wraz z uczestnikami możecie zajrzeć także za kulisy baletu dzięki Paulinie Jurkowskiej, tancerce baletowej z Teatru Narodowego w Warszawie. Nie zabrakło emocji, tematów poważnych oraz tych z przymrużeniem oka.

Jakub Małecki – wywiad, którego trzeba posłuchać

Jakub Małecki zapytany przez Arkadiusza Gruszczyńskiego z „Gazety Wyborczej”, dlaczego postanowił w „Święcie ognia” oddać głos dziewczynie z niepełnosprawnością, odpowiada, że tylko tacy bohaterowie go interesują, do takich osób jest mu emocjonalnie bliżej. „Jeśli prześledzić wszystkie moje książki, zawsze bohaterką, bohaterem jest ktoś, kto jest na marginesie, któremu jest trudniej niż wielu z nas”. W wywiadzie autor książki oraz dziennikarz są zgodni, że osoby z niepełnosprawnością są niewidoczne w kulturze czy w debacie publicznej. Jakub Małecki stara się jak najbardziej rzetelnie przygotowywać się do tematu swoich powieści. Tak było i tym razem. Kiedyś w domu opieki społecznej opiekował się małżeństwem z porażeniem mózgowym. „Dobrze znałem ten świat, tych ludzi i to, jak bardzo ich obraz w naszych głowach różni się od tego, jacy są naprawdę”.

A jaka jest Nastka, bohaterka „Święta ognia”, która cierpi na porażenie mózgowe? Jej obraz wymyka się stereotypom. Jest superbohaterką! Cieszy się z życia, docenia chwile spędzone z siostrą – ambitną baletnicą – i ojcem, który ją samotnie wychowuje. Zdaje maturę i mówi o sobie: „niezły ze mnie Dzik”.

„Święto ognia” – recenzje

„Mamy skłonności do widzenia powierzchownego i popadania w rutynowe współczucie wobec ludzi, których nam trochę szkoda i rutynowego podziwu dla ludzi, których wizerunek bardzo nas przekonuje” – zauważa Paulina Wilk, współtwórczyni Big Book Festival i rekomenduje powieść tak: „Dla mnie to była wspaniała przygoda i lektura metafizyczna, która jakoś uporczywie od wielu, wielu tygodni za mną łazi”. Czy potrzeba lepszej zachęty do czytania? Wszystkich zachęcamy do wyrobienia sobie własnej opinii o „Święcie ognia”.

AKTUALNOŚCI

dar krwi
Konkurs – „...

Dokładnie 23 listopada 2022 roku miała miejsce polska premiera książki „Dar krwi”. Fascynująca historia, choć teoretycznie znana, uzyskuje zupełnie inny wydźwięk. S.T.Gibson fenomenalnie przestawiła opowieść o żonach hrabiego Draculi. To powieść pełna pożądania, obsesji i kontroli. W związku z premierą książki…

3460 stron o futbolu. ...

Od kilku dni kibice żyją wyłącznie piłkarskim mundialem, na którą to imprezę szykowali się od miesięcy. My też nie próżnowaliśmy w tym okresie, przygotowując dla czytelników aż 8 książkowych nowości. To łącznie 3460 stron dobrego czytania o futbolu, niekoniecznie tylko przed i w trakcie mundialu, ale również…

Samantha Shannon
„Korzenie chaosu” R...

Samantha Shannon w swoim cyklu „Korzenie chaosu” odnosi się do bardzo aktualnych tematów. Do tematów, które są bliskie współczesnym kobietom. Osadzenie w historyczno-fantastycznym klimacie sprawia, że wydźwięk haseł „równouprawnienie”  i „feminizm” jest bardzo mocny w kontekście bohaterek. „Dzień nastania nocy” to druga część cyklu….

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top