fbpx

„Święto ognia” Jakuba Małeckiego. Powieść, która wzbudza wiele emocji

dodano: 5 października 2021
Udostępnij:    Share Share

Nowa powieść autora głośnego „Dygotu”, gdy tylko rozpoczęła się jej przedsprzedaż, znalazła się na pierwszym miejscu w kategorii „literatura piękna” oraz na podium wśród wszystkich wydawanych tytułów. Także po oficjalnej premierze nie schodzi z czołowych miejsc sprzedaży i pozostaje w gronie książek, o których tej jesieni dyskutuje się najwięcej. Gdzie tkwi klucz do sukcesu twórczości Jakuba Małeckiego? Wielu czytelników odpowiada: to zawarte w powieściach emocje i piękny język.

„Napisał najlepszą swoją powieść, która absolutnie wchodzi do pierwszej trójki moich książek w życiu” – tak „Święto ognia” ocenia Langusta na palmie czyli o. Adam Szustak, prowadzący popularny kanał na You Tube i dodaje: „Panie Małecki, pan jest geniuszem!”.

Grażyna Szapołowska zachwycona książką Jakuba Małeckiego

Wtóruje mu Grażyna Szapołowska, która w nagraniu na Facebooku podzieliła się wrażeniami po lekturze: „Jestem zafascynowana jego spostrzegawczością, wnikliwością. Jego dobrocią i umiejętnością opisywania uczuć w słowach”, mówi słynna aktorka. „Święto ognia” określa jako „rewelacyjną, cudowną książkę”. Zresztą to nagranie trzeba koniecznie zobaczyć w całości!

Gwiazdy filmu, kultury i muzyki o powieści „Święto ognia”

Powieść „Święto ognia” nie wszystkim krytykom literackim przypadła do gustu. Mimo pojawienia się paru niezbyt pochlebnych recenzji, fala zachwytu czytelników i ludzi kultury nie słabnie. Zachęcamy do obejrzenia cyklu rozmów ludzi filmu i teatru (Kinga Dębska, Aleksandra Hamkało, Adam Woronowicz), mediów (Justyna Suchecka z TVN24, Weronika Wawrzkowicz, autorka Rozmawiam, bo Lubię), vlogosfery (Paulina Mikuła, autorka Mówiąc Inaczej) oraz muzyki (Maja Kleszcz, Adam Sztaba, Mietek Szcześniak – premiera odcinka wkrótce).

Gwiazdy dyskutują nie tylko o fenomenie „Święta ognia” („To jest brylant!”), lecz także m. in. o najlepszych światowych ekranizacjach czy najciekawszych ścieżkach dźwiękowych do filmów. Wraz z uczestnikami możecie zajrzeć także za kulisy baletu dzięki Paulinie Jurkowskiej, tancerce baletowej z Teatru Narodowego w Warszawie. Nie zabrakło emocji, tematów poważnych oraz tych z przymrużeniem oka.

Jakub Małecki – wywiad, którego trzeba posłuchać

Jakub Małecki zapytany przez Arkadiusza Gruszczyńskiego z „Gazety Wyborczej”, dlaczego postanowił w „Święcie ognia” oddać głos dziewczynie z niepełnosprawnością, odpowiada, że tylko tacy bohaterowie go interesują, do takich osób jest mu emocjonalnie bliżej. „Jeśli prześledzić wszystkie moje książki, zawsze bohaterką, bohaterem jest ktoś, kto jest na marginesie, któremu jest trudniej niż wielu z nas”. W wywiadzie autor książki oraz dziennikarz są zgodni, że osoby z niepełnosprawnością są niewidoczne w kulturze czy w debacie publicznej. Jakub Małecki stara się jak najbardziej rzetelnie przygotowywać się do tematu swoich powieści. Tak było i tym razem. Kiedyś w domu opieki społecznej opiekował się małżeństwem z porażeniem mózgowym. „Dobrze znałem ten świat, tych ludzi i to, jak bardzo ich obraz w naszych głowach różni się od tego, jacy są naprawdę”.

A jaka jest Nastka, bohaterka „Święta ognia”, która cierpi na porażenie mózgowe? Jej obraz wymyka się stereotypom. Jest superbohaterką! Cieszy się z życia, docenia chwile spędzone z siostrą – ambitną baletnicą – i ojcem, który ją samotnie wychowuje. Zdaje maturę i mówi o sobie: „niezły ze mnie Dzik”.

„Święto ognia” – recenzje

„Mamy skłonności do widzenia powierzchownego i popadania w rutynowe współczucie wobec ludzi, których nam trochę szkoda i rutynowego podziwu dla ludzi, których wizerunek bardzo nas przekonuje” – zauważa Paulina Wilk, współtwórczyni Big Book Festival i rekomenduje powieść tak: „Dla mnie to była wspaniała przygoda i lektura metafizyczna, która jakoś uporczywie od wielu, wielu tygodni za mną łazi”. Czy potrzeba lepszej zachęty do czytania? Wszystkich zachęcamy do wyrobienia sobie własnej opinii o „Święcie ognia”.

AKTUALNOŚCI

Wiosenne (i nie tylko)...

  Wiosna nowościami stoi! Aż pięć nowych fantastycznych tytułów pojawi się wiosną w ofercie Wydawnictwa SQN Imaginatio. Na dwie kolejne poczekamy ciut dłużej, ale my już wiemy, że będzie warto. Nie możemy się doczekać. Dlatego dziś chcemy krótko opowiedzieć wam o nowościach. …

Nagroda dla Anety Jado...

W piątek, 10 marca zostały ogłoszone wyniki ósmej edycji Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać.  Głosowanie odbywało się aż w czternastu kategoriach. Oddano prawie 200 000 głosów. Nominację do Plebiscytu otrzymało 130 tytułów. W tym gronie znalazły się także książki wydane przez nas. Aneta Jadowska na podium …

Ruszyła przedsprzedaż ...

 Najnowsza książka Samanthy Shannon dostępna w przedsprzedaży tylko na SQN Store. Samantha Shannon powraca! Urodzona w 1991 roku w Londynie pisarka rozpoczęła karierę w wieku 15 lat. Jej powieści znane są na całym świecie, a Czas Żniw został przetłumaczony na dwadzieścia…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top