fbpx

„Bolko” i ciekawostki na temat Bolesława Chrobrego

dodano: 13 września 2022
Udostępnij:    Share Share

„Bolko” wciąga czytelnika w świat słowiańskiej kultury. Nie mogło w takiej sytuacji zabraknąć konnych wojaży, brutalnych waśni, czy właśnie dzierżących ostre miecze wojaków. W głównym centrum zainteresowania znalazł się tytułowy Bolko – powszechnie znany jako Bolesław Chrobry, władca z dynastii Piastów i pierwszy koronowany król Polski.

Wbrew wszelkim pozorom Grzegorz Gajek nie napisał podręcznika do historii, a powieść fantasy nawiązującą do dostępnych informacji historycznych. Autorowi nie są jednak obce szczegóły związane z samym Bolesławem i średniowiecznym tłem powieści.

A trzeba przyznać, że historyczne smaczki związane z Bolesławem Chrobrym są nie lada ciekawe.

Bogate drzewo genealogiczne

Bolesław Chrobry był choćby wujem Kanuta Wielkiego – króla Anglii, Danii i Norwegii.

Bolesław Chrobry nie jeden nosił tytuł

Chrobry nie zapisał się na kartach historii wyłącznie jako pierwszy koronowany król Polski. Przez krótki okres czasu był uznawany za księcia Czech.

Sigrid Storrada z nordyckich sag jednym z Piastów?!

Siostra Bolesława Chrobrego – matka wspomnianego wcześniej Kanuta Wielkiego – to jedna z najsłynniejszych postaci kobiecych w sagach nordyckich. Jej słowiańskie imię pozostaje obiektem dyskusji, ale przez Skandynawów jest głównie znana jako Sigrid Storrada.

Bolesław Chrobry, znany niegdyś jako…

Zanim do powszechnego użytku wszedł przydomek Chrobry, co oznacza dzielny, kronikarze (w tym także autorzy słynnego ruskiego utworu –Powieść minionych lat”) nazywali Bolesława Wielkim.

Chrobry miłośnikiem kąpieli parowej

Bolesław Chrobry był wielkim amatorem łaźni parowych. Krnąbrnych wojów zwykł zapraszać do łaźni i lać po tyłku brzozowymi witkami.

Jak Polskę nazywano?

Nazwa Polonia powstała za czasów Bolesława Chrobrego. Wcześniej kraj, który z czasem miał się stać Polską, nazywano najprawdopodobniej krajem gnieźnieńskim albo krajem Mieszka.

Mały Bolesław Chrobry na niemieckim dworze

Jako dziecko Chrobry prawdopodobnie spędził jakiś czas na dworze cesarza Niemiec w charakterze zakładnika/wychowanka.

Chrobry a jego działalność w Krakowie

Bolesław Chrobry był blisko związany z Krakowem. Prawdopodobnie ufundował pierwszą w tym mieście szkołę katedralną, w której nauki pobierał jego syn, Mieszko II Lambert.

Do kogo należał Szczerbiec – najsłynniejszy polski miecz koronacyjny?

Słynny miecz Szczerbiec, który według legendy Bolesław Chrobry wyszczerbił o bramy Kijowa, w rzeczywistości należał najpewniej do jednego z jego licznych potomków i imienników żyjących w XII/XIII wieku.

Za pośrednictwem książki jest szansa zanurzyć się w podobnych realiach, w jakich obracał się Bolesław Chrobry. Na szczęście nie trzeba daleko szukać odpowiedniego źródła. Egzemplarz „Bolko” Grzegorza Gajka jest dostępny na stronie księgarni SQN Store.

AKTUALNOŚCI

Koźlaczkowa impreza ha...

  Uwaga! Z okazji zbliżającej się wielkimi krokami premiery Cuda wianki przygotowaliśmy coś SUPER dla fanów klanu Koźlaczków, jak i całej twórczości Anety Jadowskiej! Kiedy i gdzie? W piątek 28.10.2022 r. o godzinie 17:00 ruszamy ze straaasznie koźlaczkową halloweenową imprezą, na której…

„Bolko” i ciekawostki ...

„Bolko” wciąga czytelnika w świat słowiańskiej kultury. Nie mogło w takiej sytuacji zabraknąć konnych wojaży, brutalnych waśni, czy właśnie dzierżących ostre miecze wojaków. W głównym centrum zainteresowania znalazł się tytułowy Bolko – powszechnie znany jako Bolesław Chrobry, władca z dynastii Piastów i pierwszy koronowany król Polski. …

Premiera książki „Wszy...

Specjalna konferencja prasowa poprzedziła premierę książki „Małgorzata Glinka – Wszystkie odcienie złota. Wybitna siatkarka, dwukrotna mistrzyni Europy otworzyła się przed czytelnikami, a jak sama mówi, książka jest dla niej podziękowaniem dla wszystkich, którzy kibicowali polskim siatkarkom. – To dla mnie jak pożegnalny mecz, którego nigdy nie miałam…

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres e-mail) przez Administratora (Wydawnictwo SQN) w celu przesyłania informacji marketingowych za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top