fbpx
Samantha Shannon

„Korzenie chaosu” – równouprawnienie kobiet wg Samanthy Shannon

dodano: 22 listopada 2022
Udostępnij:    Share Share

Samantha Shannon w swoim cyklu „Korzenie chaosu” odnosi się do bardzo aktualnych tematów. Do tematów, które są bliskie współczesnym kobietom. Osadzenie w historyczno-fantastycznym klimacie sprawia, że wydźwięk haseł „równouprawnienie”  i „feminizm” jest bardzo mocny w kontekście bohaterek.

„Dzień nastania nocy” to druga część cyklu. Jej akcja rozgrywa się na 500 lat przed wydarzeniami części pierwszej. Autorka rozpisała wydarzenia na cztery państwa i czterech bohaterów. Są nimi Dumai – księżniczka Seiiki, Glorian – dziedziczka tronu Inys, Tunuva – kapłanka i wojowniczka Zakonu oraz Wulf – hrótariański żołnierz z tajemniczą przeszłością. Podczas prac nad książką Shannon doświadczyła straty, przeżyła żałobę i jest to widoczne w „Dniu nastania nocy”. Jej bohaterowie przeżywają bardzo trudne chwile. Każdy z nich doświadcza straty – dziecka, przyjaciela, rodziców, króla. Los nikogo tu nie oszczędza.

Shanonn postawiła na feministyczny retelling. Opowiedziała o kobietach walczących z patriarchatem, udało jej się przy tym uniknąć uprzedzeń. Jednak próba przeskoczenia seksistowskich barier wymaga świadomego doboru słów i odpowiedniego ich przemyślenia.

Opowieści o kobietach walczących ze skrajnym patriarchatem są inspirujące, ale gatunek fantasy pozwala nam wyjść poza te ograniczenia. Uważam, że równie inspirujące może być ukazanie świata pozbawionego uprzedzeń. – mówi Shannon.

Historia napisana została z wielkim rozmachem. Pierwotnie liczyła niemalże 350 tysięcy słów. Finalnie powieść udało się zamknąć w 880 stronach. Wybuch pandemii przysporzył pewnych trudności, jednak efekt finalny jest niesamowity. Samantha czerpie z języków wymarłych oraz dawnych odmian języków współczesnych. Nie można zaprzeczyć bogatej różnorodności, a liczący aż 8000 słów słowniczek etymologiczny autorki rośnie z kolejnymi postaciami.

Kontrakt Samanthy Shannon zakłada jeszcze jedną część „Korzeni chaosu”. Możemy zatem spodziewać się dalszych losów Zakonu i jego członków.

Książkę „Dzień nastania nocy” zamówisz w dwóch miękkich tomach lub jednym w twardej oprawie na SQNStore.pl

AKTUALNOŚCI

„Saturnin”...

Saturnin znów wyróżniony! Powieść Jakuba Małeckiego została nominowana w prestiżowym holenderskim konkursie Europese Literatuurprijs 2023. Przyznawana jest w nim nagroda za najlepszą powieść przetłumaczoną na język niderlandzki. Saturnin rywalizuje o nią z trzynastoma innymi dziełami europejskich autorów. Czym jest nagroda Europese Literatuurprijs? Holenderska nagroda literacka…

Mistrzostwa Polski Dzi...

Zakończyły się XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. W tym roku zwycięska okazała się drużyna z Sarnowa. Drugie miejsce zdobyła Drużyna Marzeń Jelenia Góra, a trzecie miejsce przypadło zawodnikom z Debiutantów Łódź. Sponsorem nagród książkowych w turnieju – jak co roku – było…

Nasi autorzy na Targac...

To będzie wielkie książkowe święto na PGE Narodowym! Od 18 do 21 maja będą trwać Targi Książki i Mediów Vivelo, na których nie mogło zabraknąć naszego wydawnictwa. Znajdziecie nas na stoisku nr 39/D15, ale oprócz naszych bestsellerów, nowości i promocji 3 za 2, będziecie mieli również okazję…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top