fbpx
Samantha Shannon

„Korzenie chaosu” – równouprawnienie kobiet wg Samanthy Shannon

dodano: 22 listopada 2022
Udostępnij:    Share Share

Samantha Shannon w swoim cyklu „Korzenie chaosu” odnosi się do bardzo aktualnych tematów. Do tematów, które są bliskie współczesnym kobietom. Osadzenie w historyczno-fantastycznym klimacie sprawia, że wydźwięk haseł „równouprawnienie”  i „feminizm” jest bardzo mocny w kontekście bohaterek.

„Dzień nastania nocy” to druga część cyklu. Jej akcja rozgrywa się na 500 lat przed wydarzeniami części pierwszej. Autorka rozpisała wydarzenia na cztery państwa i czterech bohaterów. Są nimi Dumai – księżniczka Seiiki, Glorian – dziedziczka tronu Inys, Tunuva – kapłanka i wojowniczka Zakonu oraz Wulf – hrótariański żołnierz z tajemniczą przeszłością. Podczas prac nad książką Shannon doświadczyła straty, przeżyła żałobę i jest to widoczne w „Dniu nastania nocy”. Jej bohaterowie przeżywają bardzo trudne chwile. Każdy z nich doświadcza straty – dziecka, przyjaciela, rodziców, króla. Los nikogo tu nie oszczędza.

Shanonn postawiła na feministyczny retelling. Opowiedziała o kobietach walczących z patriarchatem, udało jej się przy tym uniknąć uprzedzeń. Jednak próba przeskoczenia seksistowskich barier wymaga świadomego doboru słów i odpowiedniego ich przemyślenia.

Opowieści o kobietach walczących ze skrajnym patriarchatem są inspirujące, ale gatunek fantasy pozwala nam wyjść poza te ograniczenia. Uważam, że równie inspirujące może być ukazanie świata pozbawionego uprzedzeń. – mówi Shannon.

Historia napisana została z wielkim rozmachem. Pierwotnie liczyła niemalże 350 tysięcy słów. Finalnie powieść udało się zamknąć w 880 stronach. Wybuch pandemii przysporzył pewnych trudności, jednak efekt finalny jest niesamowity. Samantha czerpie z języków wymarłych oraz dawnych odmian języków współczesnych. Nie można zaprzeczyć bogatej różnorodności, a liczący aż 8000 słów słowniczek etymologiczny autorki rośnie z kolejnymi postaciami.

Kontrakt Samanthy Shannon zakłada jeszcze jedną część „Korzeni chaosu”. Możemy zatem spodziewać się dalszych losów Zakonu i jego członków.

AKTUALNOŚCI

dar krwi
Konkurs – „...

Dokładnie 23 listopada 2022 roku miała miejsce polska premiera książki „Dar krwi”. Fascynująca historia, choć teoretycznie znana, uzyskuje zupełnie inny wydźwięk. S.T.Gibson fenomenalnie przestawiła opowieść o żonach hrabiego Draculi. To powieść pełna pożądania, obsesji i kontroli. W związku z premierą książki…

3460 stron o futbolu. ...

Od kilku dni kibice żyją wyłącznie piłkarskim mundialem, na którą to imprezę szykowali się od miesięcy. My też nie próżnowaliśmy w tym okresie, przygotowując dla czytelników aż 8 książkowych nowości. To łącznie 3460 stron dobrego czytania o futbolu, niekoniecznie tylko przed i w trakcie mundialu, ale również…

Samantha Shannon
„Korzenie chaosu” R...

Samantha Shannon w swoim cyklu „Korzenie chaosu” odnosi się do bardzo aktualnych tematów. Do tematów, które są bliskie współczesnym kobietom. Osadzenie w historyczno-fantastycznym klimacie sprawia, że wydźwięk haseł „równouprawnienie”  i „feminizm” jest bardzo mocny w kontekście bohaterek. „Dzień nastania nocy” to druga część cyklu….

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top