fbpx
Samantha Shannon

„Korzenie chaosu” – równouprawnienie kobiet wg Samanthy Shannon

dodano: 22 listopada 2022
Udostępnij:    Share Share

Samantha Shannon w swoim cyklu „Korzenie chaosu” odnosi się do bardzo aktualnych tematów. Do tematów, które są bliskie współczesnym kobietom. Osadzenie w historyczno-fantastycznym klimacie sprawia, że wydźwięk haseł „równouprawnienie”  i „feminizm” jest bardzo mocny w kontekście bohaterek.

„Dzień nastania nocy” to druga część cyklu. Jej akcja rozgrywa się na 500 lat przed wydarzeniami części pierwszej. Autorka rozpisała wydarzenia na cztery państwa i czterech bohaterów. Są nimi Dumai – księżniczka Seiiki, Glorian – dziedziczka tronu Inys, Tunuva – kapłanka i wojowniczka Zakonu oraz Wulf – hrótariański żołnierz z tajemniczą przeszłością. Podczas prac nad książką Shannon doświadczyła straty, przeżyła żałobę i jest to widoczne w „Dniu nastania nocy”. Jej bohaterowie przeżywają bardzo trudne chwile. Każdy z nich doświadcza straty – dziecka, przyjaciela, rodziców, króla. Los nikogo tu nie oszczędza.

Shanonn postawiła na feministyczny retelling. Opowiedziała o kobietach walczących z patriarchatem, udało jej się przy tym uniknąć uprzedzeń. Jednak próba przeskoczenia seksistowskich barier wymaga świadomego doboru słów i odpowiedniego ich przemyślenia.

Opowieści o kobietach walczących ze skrajnym patriarchatem są inspirujące, ale gatunek fantasy pozwala nam wyjść poza te ograniczenia. Uważam, że równie inspirujące może być ukazanie świata pozbawionego uprzedzeń. – mówi Shannon.

Historia napisana została z wielkim rozmachem. Pierwotnie liczyła niemalże 350 tysięcy słów. Finalnie powieść udało się zamknąć w 880 stronach. Wybuch pandemii przysporzył pewnych trudności, jednak efekt finalny jest niesamowity. Samantha czerpie z języków wymarłych oraz dawnych odmian języków współczesnych. Nie można zaprzeczyć bogatej różnorodności, a liczący aż 8000 słów słowniczek etymologiczny autorki rośnie z kolejnymi postaciami.

Kontrakt Samanthy Shannon zakłada jeszcze jedną część „Korzeni chaosu”. Możemy zatem spodziewać się dalszych losów Zakonu i jego członków.

AKTUALNOŚCI

„Sąsiednie kolor...

Jakub Małecki przyzwyczaił czytelników do tego, że co roku mogli liczyć na nową powieść jego autorstwa. Pod tym względem ubiegły rok był wyjątkowy, gdyż oprócz odświeżonego wydania „Nikt nie idzie”, do księgarni nie trafiła nowa historia spod pióra pisarza. To zmieni się w kwietniu, kiedy ukażą się…

19 tytułów naszego wyd...

Rozpoczął się plebiscyt na Sportową Książkę Roku. Do końca stycznia czytelnicy mogą wybierać tytuły w dwóch kategoriach: krajowe oraz zagraniczne publikacje. Każdy może oddać głos na maksymalnie dwie książki w każdej z kategorii. Z 32 nominowanych pozycji aż 19 ukazało się nakładem naszego wydawnictwa. Polskie tytuły…

Co czyta Milena Wójtowicz
Co czyta Milena Wójtow...

Początek nowego roku to czas zmian i postanowień. A dla nas to czas na nowe pomysły. Przedstawiamy wam serię wpisów, w której nasi autorzy opowiadają o tym, co czytają. Fantastyka, reportaże, książki sportowe czy poradniki? Ulubieni autorzy oraz bohaterowie. W serii Co czytają nasi autorzy masz szansę…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top