fbpx
Samantha Shannon

„Korzenie chaosu” – równouprawnienie kobiet wg Samanthy Shannon

dodano: 22 listopada 2022
Udostępnij:    Share Share

Samantha Shannon w swoim cyklu „Korzenie chaosu” odnosi się do bardzo aktualnych tematów. Do tematów, które są bliskie współczesnym kobietom. Osadzenie w historyczno-fantastycznym klimacie sprawia, że wydźwięk haseł „równouprawnienie”  i „feminizm” jest bardzo mocny w kontekście bohaterek.

„Dzień nastania nocy” to druga część cyklu. Jej akcja rozgrywa się na 500 lat przed wydarzeniami części pierwszej. Autorka rozpisała wydarzenia na cztery państwa i czterech bohaterów. Są nimi Dumai – księżniczka Seiiki, Glorian – dziedziczka tronu Inys, Tunuva – kapłanka i wojowniczka Zakonu oraz Wulf – hrótariański żołnierz z tajemniczą przeszłością. Podczas prac nad książką Shannon doświadczyła straty, przeżyła żałobę i jest to widoczne w „Dniu nastania nocy”. Jej bohaterowie przeżywają bardzo trudne chwile. Każdy z nich doświadcza straty – dziecka, przyjaciela, rodziców, króla. Los nikogo tu nie oszczędza.

Shanonn postawiła na feministyczny retelling. Opowiedziała o kobietach walczących z patriarchatem, udało jej się przy tym uniknąć uprzedzeń. Jednak próba przeskoczenia seksistowskich barier wymaga świadomego doboru słów i odpowiedniego ich przemyślenia.

Opowieści o kobietach walczących ze skrajnym patriarchatem są inspirujące, ale gatunek fantasy pozwala nam wyjść poza te ograniczenia. Uważam, że równie inspirujące może być ukazanie świata pozbawionego uprzedzeń. – mówi Shannon.

Historia napisana została z wielkim rozmachem. Pierwotnie liczyła niemalże 350 tysięcy słów. Finalnie powieść udało się zamknąć w 880 stronach. Wybuch pandemii przysporzył pewnych trudności, jednak efekt finalny jest niesamowity. Samantha czerpie z języków wymarłych oraz dawnych odmian języków współczesnych. Nie można zaprzeczyć bogatej różnorodności, a liczący aż 8000 słów słowniczek etymologiczny autorki rośnie z kolejnymi postaciami.

Kontrakt Samanthy Shannon zakłada jeszcze jedną część „Korzeni chaosu”. Możemy zatem spodziewać się dalszych losów Zakonu i jego członków.

Książkę „Dzień nastania nocy” zamówisz w dwóch miękkich tomach lub jednym w twardej oprawie na SQNStore.pl

AKTUALNOŚCI

Nominacje do Nagrody H...

Nagroda Hugo uznawana jest za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury science fiction i fantasy. Znamy nominacje na rok 2024, a jedną z nich otrzymała książka autorstwa T. Kingfisher! W tym roku wydarzenie odbędzie się 11 sierpnia 2024 roku w malowniczych…

Klimatyczni i Kultural...

23 marca 2024 roku miasto Pobiedziska stało się areną niezwykłej inicjatywy, łączącej miłość do książek z troską o nasze środowisko. Okraszona kulturalnymi wydarzeniami akcja Klimatyczni i Kulturalni, zainicjowana przez pisarza Marcina Mortkę we współpracy z Wydawnictwem SQN oraz gminą Pobiedziska, miała na celu nie tylko sadzenie drzew,…

Serial na podstawie „R...

Już w najbliższy czwartek, 29 lutego na Prime Video długo wyczekiwana premiera serialu „Czerwona Królowa”, który jest adaptacją książki „Reina Roja. Czerwona Królowa” Juana Gómeza-Jurado. Trylogia, którą otwiera „Reina Roja”, ukazała się  nakładem Wydawnictwa SQN w kwietniu 2023 roku i szybko podbiła serca polskich czytelników! Teraz czas…