fbpx
Samantha Shannon

„Korzenie chaosu” – równouprawnienie kobiet wg Samanthy Shannon

dodano: 22 listopada 2022
Udostępnij:    Share Share

Samantha Shannon w swoim cyklu „Korzenie chaosu” odnosi się do bardzo aktualnych tematów. Do tematów, które są bliskie współczesnym kobietom. Osadzenie w historyczno-fantastycznym klimacie sprawia, że wydźwięk haseł „równouprawnienie”  i „feminizm” jest bardzo mocny w kontekście bohaterek.

„Dzień nastania nocy” to druga część cyklu. Jej akcja rozgrywa się na 500 lat przed wydarzeniami części pierwszej. Autorka rozpisała wydarzenia na cztery państwa i czterech bohaterów. Są nimi Dumai – księżniczka Seiiki, Glorian – dziedziczka tronu Inys, Tunuva – kapłanka i wojowniczka Zakonu oraz Wulf – hrótariański żołnierz z tajemniczą przeszłością. Podczas prac nad książką Shannon doświadczyła straty, przeżyła żałobę i jest to widoczne w „Dniu nastania nocy”. Jej bohaterowie przeżywają bardzo trudne chwile. Każdy z nich doświadcza straty – dziecka, przyjaciela, rodziców, króla. Los nikogo tu nie oszczędza.

Shanonn postawiła na feministyczny retelling. Opowiedziała o kobietach walczących z patriarchatem, udało jej się przy tym uniknąć uprzedzeń. Jednak próba przeskoczenia seksistowskich barier wymaga świadomego doboru słów i odpowiedniego ich przemyślenia.

Opowieści o kobietach walczących ze skrajnym patriarchatem są inspirujące, ale gatunek fantasy pozwala nam wyjść poza te ograniczenia. Uważam, że równie inspirujące może być ukazanie świata pozbawionego uprzedzeń. – mówi Shannon.

Historia napisana została z wielkim rozmachem. Pierwotnie liczyła niemalże 350 tysięcy słów. Finalnie powieść udało się zamknąć w 880 stronach. Wybuch pandemii przysporzył pewnych trudności, jednak efekt finalny jest niesamowity. Samantha czerpie z języków wymarłych oraz dawnych odmian języków współczesnych. Nie można zaprzeczyć bogatej różnorodności, a liczący aż 8000 słów słowniczek etymologiczny autorki rośnie z kolejnymi postaciami.

Kontrakt Samanthy Shannon zakłada jeszcze jedną część „Korzeni chaosu”. Możemy zatem spodziewać się dalszych losów Zakonu i jego członków.

Książkę „Dzień nastania nocy” zamówisz w dwóch miękkich tomach lub jednym w twardej oprawie na SQNStore.pl

AKTUALNOŚCI

Książka to najLEPSZY p...

Jest wartościowa, poszerza horyzonty, zapewnia zajęcie na wiele godzin, a do tego jest wciąż relatywnie tania. Choć niektórzy wieszczą koniec ery papieru, około 60% osób szukających prezentów pod choinkę ma zamiar obdarować najbliższych właśnie książką. Podpowiadamy, co zrobić, by wybrać najlepszy prezent dla każdego! …

Wypieki defensywne w ...

W magicznym otoczeniu aromatycznych wypieków i literackich czarów, mieliśmy przyjemność zorganizować wyjątkowe spotkanie, które połączyło świat książek z zapachem świeżo wypiekanych pierniczków. Wydarzenie  odbyło się 24.11.2024 r. w Warszawie, w uroczym miejscu znanym jako Akademia Piekarzy.   W świecie fantastycznych wypieków Goście…

To będą dobre targi! W...

W dniach 30 listopada – 3 grudnia miłośnicy literatury spotkają się w Hali Stulecia na Wrocławskich Targach Dobrych Książek. Niezapomniane chwile literackiego święta gwarantuje obecność naszego wydawnictwa, które z dumą zaprezentuje się na stoisku numer 43. Zapraszamy do udziału w spotkaniach autorskich. W niedzielę,…