fbpx

3460 stron o futbolu. Akcja #ZaczytanyMundial

dodano: 29 listopada 2022
Udostępnij:    Share Share

Od kilku dni kibice żyją wyłącznie piłkarskim mundialem, na którą to imprezę szykowali się od miesięcy. My też nie próżnowaliśmy w tym okresie, przygotowując dla czytelników aż 8 książkowych nowości. To łącznie 3460 stron dobrego czytania o futbolu, niekoniecznie tylko przed i w trakcie mundialu, ale również po nim. W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie!

Naszą akcję #ZaczytanyMundial rozpoczęliśmy jeszcze w sierpniu, wydając książkę Michała Zachodnego „Polska myśl szkoleniowa”. Autor opisuje w niej historię polskiego futbolu przez pryzmat rozwoju taktyki, stylu gry i wpływów zagranicznych trenerów. Te kwestie stały się szczególnie aktualne po pierwszym meczu Polaków na mundialu w Katarze, gdy styl gry reprezentacji był tematem numer jeden w naszych mediach.

Kolejna z premier to coś dla fanów najważniejszych piłkarskich rozgrywek klubowych, czyli Champions League. Leszek Orłowski w pierwszym tomie „30 lat Ligi Mistrzów” wziął na tapet pierwsze 15 edycji tych rozgrywek, opisując okoliczności każdej z nich, przebieg, starania polskich klubów o awans oraz dostarczając czytelnikom masę ciekawostek. Swoje dzieło dziennikarz CANAL+ Sport będzie kontynuował w I kwartale 2023 roku, kiedy ukaże się drugi tom publikacji.

Wśród naszych mundialowych propozycji nie mogło zabraknąć czegoś dla młodszych fanów futbolu. Kolejną książkę z serii „Wydarzyło się naprawdę” zaprezentowała Yvette Żółtowska-Darska, tym razem przyglądając się historii Karima Benzemy. Biografia autorki bestsellerów dla dzieci i młodzieży pozwala lepiej zrozumieć, jak napastnik Realu Madryt stał się jednym z najlepszych piłkarzy na świecie.

Historia futbolu i polityka

Leszek Jarosz jest największym w Polsce (a kto wie, czy nie na świecie) znawcą mundialowej tematyki. Jego monumentalne dzieło „Historia mundiali. Tom 1” to pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego, kto lubi czytać o dziejach futbolu. Masa anegdot, ciekawostek, nieznanych dotychczas historii, a to wszystko zaledwie połowa, bo drugi tom czeka tylko na zakończenie mistrzostw świata w Katarze, by ujrzeć światło dzienne. Nastąpi to w przyszłym roku.

W tym roku nie mogliśmy pominąć również tych, który o futbolu lubią czytać w kontekście politycznym. Książka Kena Bensingera „Czerwona karta. Czy Rosja i Katar kupiły mundial?” to zapis dziennikarskiego śledztwa dotyczącego sprawy, która doprowadziła do ustąpienia ze stanowiska Seppa Blattera, byłego szefa FIFA. Skala malwersacji i korupcji trapiąca piłkarski związek, jaką ujawnił w książce amerykański dziennikarz śledczy, jest porażająca.

Jeśli jesteśmy już przy temacie korupcji, nie sposób pominąć „Remanent 3”, czyli nową książkę Jerzego Chromika wydaną w serii SQN Originals. Dziennikarz ponownie raczy nas przedrukami swoich znakomitych tekstów, które tym razem dotyczą głównie korupcji w polskim futbolu i tego, co zaprezentowane zostało na wielkim ekranie w filmie „Piłkarski poker” (autor był konsultantem reżysera).

Sławomir Peszko i Grzegorz Lato – biografie godne uwagi

Na zakończenie o dwóch biografiach, o których zrobiło się głośno w piłkarskim środowisku. Najpierw „Peszkografię” napisali Sławomir Peszko z Sebastianem Staszewskim, a dwa tygodnie później ukazały się wspomnienia Grzegorza Laty spisane przez Piotra Dobrowolskiego „Grzegorz Lato. Król mundiali”. O ile pierwszy z wymienionych piłkarzy dziś jest na pewno bardziej rozpoznawalny, zwłaszcza wśród młodszych kibiców, to drugi w futbolu osiągnął więcej, chociażby zdobywając tytuł króla strzelców mistrzostw świata oraz medale mundiali i igrzysk olimpijskich. Gwarantujemy, że obie pozycje czyta się świetnie i polecamy je każdemu sympatykowi futbolu.

Podobnie jak wszystkie pozostałe książki. Zakładając, że na przeczytanie jednej strony naszych nowości poświęcicie minutę, czeka na Was prawie 58 godzin przyjemnej lektury, które można porównać do 38 meczów obejrzanych w telewizji. Jeśli więc zabraknie Was czasu na czytanie w trakcie mundialu, koniecznie powinniście nadrobić zaległości po zakończeniu turnieju.

Zapraszamy na www.zaczytanymundial.wsqn.pl!

AKTUALNOŚCI

Autorzy Wydawnictwa SQ...

Gotowi na Targi Książki w Warszawie? Od 16 do 19 maja zapraszamy Was na PGE Narodowy, gdzie trwać będą Targi Książki i Mediów Vivelo 2024, na których nie mogło zabraknąć naszego wydawnictwa. Znajdziecie nas na stoisku nr 49/D15. Nasza niezawodna targowa ekipa będzie miała…

Cztery żywioły magii –...

Fantastyczny dream team powraca! Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz i Milena Wójtowicz – cztery znane autorki polskiej fantastyki – łączą siły w nowej antologii „Cztery żywioły magii”. Ten wyjątkowy biór czterech opowiadań zabierze czytelników w podróż po świecie pełnym żywiołów, tajemnic i przygód. …

Nominacje do Nagrody H...

Nagroda Hugo uznawana jest za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury science fiction i fantasy. Znamy nominacje na rok 2024, a jedną z nich otrzymała książka autorstwa T. Kingfisher! W tym roku wydarzenie odbędzie się 11 sierpnia 2024 roku w malowniczych…