fbpx

Michał Zachodny w filmie o Józefie Kałuży

dodano: 20 grudnia 2022
Udostępnij:    Share Share

Michał Zachodny, dziennikarz Viaplay i autor książki „Polska myśl szkoleniowa„, jest jednym z ekspertów, którzy wypowiadają się w filmie o Józefie Kałuży. Obraz poświęcony legendzie Cracovii został stworzony przez Stowarzyszenie Sportowa Kultura. Premiera już 26 grudnia o godz. 19.06 na kanale Stowarzyszenia na YouTube.

Jeden z najlepszych polskich piłkarzy lat 20. ubiegłego wieku, mistrz Polski rozgrywek w 1921 roku i król strzelców tamtego sezonu, reprezentant Krakowa i Polski, olimpijczyk z Paryża w 1924, kapitan związkowy PZPN, pod którego wodzą polska drużyna zajęła w 1936 roku czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, a w 1938 po raz pierwszy w historii awansowała na mistrzostwa świata – po prostu Józef Kałuża.

Kałuża – legenda wiecznie żywa

Kałuża to po dziś dzień w pasiastej części Krakowa legenda. Legenda wiecznie żywa, bo tak mówi się o nim wśród kibiców Cracovii. Mimo 116 lat, jakie upłynęły od powstania tego klubu, to wciąż jej najlepszy piłkarz w historii, który kładł fundamenty pod powstanie Pasów. To człowiek, który współtworzył polski futbol w pierwszych latach jego istnienia. Jednocześnie to postać, której życiorys dotąd nie był szerzej opowiedziany. Dlatego powstał ten reportaż.

Film o Józefie Kałuży – czego się spodziewać?

W filmie wykorzystano niepublikowane dotąd materiały związane z życiem Józefa Kałuży – zdjęcia z archiwum prywatnego, rozmowy z ludźmi, którzy znali głównego bohatera osobiście, czy skarby z odnalezionych niedawno dokumentów w jednym z domów, w których mieszkał Kałuża. Poszukiwania materiałów nie ograniczały się jednak tylko do polskich granic bowiem Józef Kałuża wraz z Cracovią podróżował po Europie. Także z tych wypraw udało się odnaleźć zdjęcia dotąd w naszym kraju nieznane.

Twórcą filmu jest Krzysztof Baranowski, prezes Stowarzyszenia Sportowa Kultura, a jego konsultantem merytorycznym: Tomasz Gawędzki.

Promocja na „Polską myśl szkoleniową”

Z kodem KALUZA od 26 grudnia książkę Michała Zachodnego „Polska myśl szkoleniowa” kupicie na LaBotiga.pl 10% taniej.

AKTUALNOŚCI

„Sąsiednie kolor...

Jakub Małecki przyzwyczaił czytelników do tego, że co roku mogli liczyć na nową powieść jego autorstwa. Pod tym względem ubiegły rok był wyjątkowy, gdyż oprócz odświeżonego wydania „Nikt nie idzie”, do księgarni nie trafiła nowa historia spod pióra pisarza. To zmieni się w kwietniu, kiedy ukażą się…

19 tytułów naszego wyd...

Rozpoczął się plebiscyt na Sportową Książkę Roku. Do końca stycznia czytelnicy mogą wybierać tytuły w dwóch kategoriach: krajowe oraz zagraniczne publikacje. Każdy może oddać głos na maksymalnie dwie książki w każdej z kategorii. Z 32 nominowanych pozycji aż 19 ukazało się nakładem naszego wydawnictwa. Polskie tytuły…

Co czyta Milena Wójtowicz
Co czyta Milena Wójtow...

Początek nowego roku to czas zmian i postanowień. A dla nas to czas na nowe pomysły. Przedstawiamy wam serię wpisów, w której nasi autorzy opowiadają o tym, co czytają. Fantastyka, reportaże, książki sportowe czy poradniki? Ulubieni autorzy oraz bohaterowie. W serii Co czytają nasi autorzy masz szansę…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top