fbpx

Michał Zachodny w filmie o Józefie Kałuży

dodano: 20 grudnia 2022
Udostępnij:    Share Share

Michał Zachodny, dziennikarz Viaplay i autor książki „Polska myśl szkoleniowa„, jest jednym z ekspertów, którzy wypowiadają się w filmie o Józefie Kałuży. Obraz poświęcony legendzie Cracovii został stworzony przez Stowarzyszenie Sportowa Kultura. Premiera już 26 grudnia o godz. 19.06 na kanale Stowarzyszenia na YouTube.

Jeden z najlepszych polskich piłkarzy lat 20. ubiegłego wieku, mistrz Polski rozgrywek w 1921 roku i król strzelców tamtego sezonu, reprezentant Krakowa i Polski, olimpijczyk z Paryża w 1924, kapitan związkowy PZPN, pod którego wodzą polska drużyna zajęła w 1936 roku czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, a w 1938 po raz pierwszy w historii awansowała na mistrzostwa świata – po prostu Józef Kałuża.

Kałuża – legenda wiecznie żywa

Kałuża to po dziś dzień w pasiastej części Krakowa legenda. Legenda wiecznie żywa, bo tak mówi się o nim wśród kibiców Cracovii. Mimo 116 lat, jakie upłynęły od powstania tego klubu, to wciąż jej najlepszy piłkarz w historii, który kładł fundamenty pod powstanie Pasów. To człowiek, który współtworzył polski futbol w pierwszych latach jego istnienia. Jednocześnie to postać, której życiorys dotąd nie był szerzej opowiedziany. Dlatego powstał ten reportaż.

Film o Józefie Kałuży – czego się spodziewać?

W filmie wykorzystano niepublikowane dotąd materiały związane z życiem Józefa Kałuży – zdjęcia z archiwum prywatnego, rozmowy z ludźmi, którzy znali głównego bohatera osobiście, czy skarby z odnalezionych niedawno dokumentów w jednym z domów, w których mieszkał Kałuża. Poszukiwania materiałów nie ograniczały się jednak tylko do polskich granic bowiem Józef Kałuża wraz z Cracovią podróżował po Europie. Także z tych wypraw udało się odnaleźć zdjęcia dotąd w naszym kraju nieznane.

Twórcą filmu jest Krzysztof Baranowski, prezes Stowarzyszenia Sportowa Kultura, a jego konsultantem merytorycznym: Tomasz Gawędzki.

Promocja na „Polską myśl szkoleniową”

Z kodem KALUZA od 26 grudnia książkę Michała Zachodnego „Polska myśl szkoleniowa” kupicie na LaBotiga.pl 10% taniej.

AKTUALNOŚCI

„Saturnin”...

Saturnin znów wyróżniony! Powieść Jakuba Małeckiego została nominowana w prestiżowym holenderskim konkursie Europese Literatuurprijs 2023. Przyznawana jest w nim nagroda za najlepszą powieść przetłumaczoną na język niderlandzki. Saturnin rywalizuje o nią z trzynastoma innymi dziełami europejskich autorów. Czym jest nagroda Europese Literatuurprijs? Holenderska nagroda literacka…

Mistrzostwa Polski Dzi...

Zakończyły się XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. W tym roku zwycięska okazała się drużyna z Sarnowa. Drugie miejsce zdobyła Drużyna Marzeń Jelenia Góra, a trzecie miejsce przypadło zawodnikom z Debiutantów Łódź. Sponsorem nagród książkowych w turnieju – jak co roku – było…

Nasi autorzy na Targac...

To będzie wielkie książkowe święto na PGE Narodowym! Od 18 do 21 maja będą trwać Targi Książki i Mediów Vivelo, na których nie mogło zabraknąć naszego wydawnictwa. Znajdziecie nas na stoisku nr 39/D15, ale oprócz naszych bestsellerów, nowości i promocji 3 za 2, będziecie mieli również okazję…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top