fbpx
Co czyta Milena Wójtowicz

Co czyta Milena Wójtowicz?

dodano: 3 stycznia 2023
Udostępnij:    Share Share

Początek nowego roku to czas zmian i postanowień. A dla nas to czas na nowe pomysły. Przedstawiamy wam serię wpisów, w której nasi autorzy opowiadają o tym, co czytają. Fantastyka, reportaże, książki sportowe czy poradniki? Ulubieni autorzy oraz bohaterowie. W serii Co czytają nasi autorzy masz szansę poznać ich bliżej.

Pierwszą autorką, którą poprosiliśmy o podzielenie się swoimi książkowymi typami jest Milena Wójtowicz. Pisze fantastykę, jest magistrem socjologii, uwielbia psy i lampki choinkowe, a poza tym jest niepoprawną optymistką. Wydała już 19 książek, a jej ostatnią publikacją jest Z tobą będzie inaczej.

Co czyta Milena Wójtowicz?

Zadaliśmy Milenie kilka pytań i teraz już wiemy, że jej ulubione gatunki literackie to fantastyka oraz kryminał, a także komedie kryminalne. Autorka często wraca do cyklu Świata Dysku Pratchetta, a książką, dzięki której pokochała czytanie są Sceny z życia smoków. Gdyby mogła wybrać jednego ulubionego autora, byłby to właśnie Terry Pratchett, ale chętnie porozmawiałaby też z Agathą Christie.

Każdy z nas ma książkę, której nie przeczytał, choć powinien. Również Milena ma taki tytuł – Nad Niemnem. W 2022 roku sięgała po sprawdzonych autorów, korzystała również z audiobooków i słuchowisk, np. Niech to usłyszą Chmielarza i Ćwieka.

Według autorki dobra książka to taka, która wyzwala iskrę między nią a czytelnikiem. Raz jest to fabuła, innym razem bohater. Spytaliśmy więc Milenę także o to, w świecie której książki chciałaby zostać bohaterem? Milena waha się między Śródziemiem, Hogwartem a wzięciem udziału w śledztwie Poirota.

Ulubiony cytat Mileny Wójtowicz

„Weźmy na przykład buty. Vimes zarabiał trzydzieści osiem dolarów miesięcznie, nie licząc dodatków. Porządna para skórzanych butów kosztowała pięćdziesiąt dolarów. Ale para butów, na jaką mógł sobie pozwolić – całkiem przyzwoita na jeden czy dwa sezony, bo potem zupełnie przetarła się tektura, przeciekająca jak demony, to koszt około dziesięciu dolarów. Takie właśnie buty zawsze kupował Vimes i nosił je, aż podeszwy były tak cienkie, że w mgliste noce po kamieniach bruku poznawał, gdzie w Ankh-Morpork się znajduje. Jednak dobre buty wytrzymywały lata, długie lata. Bogatego stać na wydanie pięćdziesięciu dolarów na parę butów, w których po dziesięciu latach wciąż będzie miał suche nogi. Tymczasem biedak, którego stać tylko na tanie buty, wyda w tym czasie sto dolarów – a nogi i tak stale będzie miał przemoczone. To właśnie kapitan Vimes nazywał obuwniczą teorią niesprawiedliwości społecznej”.

  1. Pratchett, Zbrojni

KSIĄŻKI, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

AKTUALNOŚCI

„Saturnin”...

Saturnin znów wyróżniony! Powieść Jakuba Małeckiego została nominowana w prestiżowym holenderskim konkursie Europese Literatuurprijs 2023. Przyznawana jest w nim nagroda za najlepszą powieść przetłumaczoną na język niderlandzki. Saturnin rywalizuje o nią z trzynastoma innymi dziełami europejskich autorów. Czym jest nagroda Europese Literatuurprijs? Holenderska nagroda literacka…

Mistrzostwa Polski Dzi...

Zakończyły się XIV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. W tym roku zwycięska okazała się drużyna z Sarnowa. Drugie miejsce zdobyła Drużyna Marzeń Jelenia Góra, a trzecie miejsce przypadło zawodnikom z Debiutantów Łódź. Sponsorem nagród książkowych w turnieju – jak co roku – było…

Nasi autorzy na Targac...

To będzie wielkie książkowe święto na PGE Narodowym! Od 18 do 21 maja będą trwać Targi Książki i Mediów Vivelo, na których nie mogło zabraknąć naszego wydawnictwa. Znajdziecie nas na stoisku nr 39/D15, ale oprócz naszych bestsellerów, nowości i promocji 3 za 2, będziecie mieli również okazję…

rsz_1rsz_logo_biale-150x105-new

Więcej niż książka!
Wydawnictwo sine qua non

© Copyright – Wydawnictwo SQN 2010-2021

Go to Top