fbpx

„Saturnin” z nominacją do prestiżowej nagrody!

dodano: 30 maja 2023
Udostępnij:    Share Share

Saturnin znów wyróżniony! Powieść Jakuba Małeckiego została nominowana w prestiżowym holenderskim konkursie Europese Literatuurprijs 2023. Przyznawana jest w nim nagroda za najlepszą powieść przetłumaczoną na język niderlandzki. Saturnin rywalizuje o nią z trzynastoma innymi dziełami europejskich autorów.

Czym jest nagroda Europese Literatuurprijs?

Holenderska nagroda literacka Europese Literatuurprijs (w języku angielskim European Literature Prize) jest przyznawana corocznie od 2011 roku najlepszej współczesnej powieści europejskiej, która została opublikowana w poprzednim roku i przetłumaczona na język niderlandzki. Autor zwycięskiej powieści otrzymuje 10 000 euro, a tłumacz 5000 euro.

Nagroda jest inicjatywą Holenderskiej Fundacji Literatury, ośrodka naukowo-kulturalnego SPUI25, tygodnika De Groene Amsterdammer oraz Athenaeum Boekhandel Back. Jest sponsorowany przez Lirę Fund i różne niezależne księgarnie. Propozycje książek pochodzą z księgarń holenderskich i flamandzkich, o przyznaniu nagrody decyduje wyspecjalizowane jury.

Saturnin – więcej o powieści

Powieść Saturnin ukazała się w Polsce w 2020 roku, natomiast jej holenderska edycja miała premierę w listopadzie ubiegłego roku. W opisie książki czytamy:

Jestem błyszczącym, jasnym wężem i sunę przez poszycie.
Głęboko we mnie tkwi gorące miejsce, które pulsuje w rytm lasu. Kiedyś miałem twarz i imię.

Przez błąd na bilecie kilkuletnie Satek wierzy, że autobus, którym jeździ do szkoły w Radziejowie, zahacza o tajemniczą krainę. To tam, jak podejrzewa chłopiec, zazwyczaj przebywa jego milczący, skryty dziadek.

Dwadzieścia lat później Saturnin mieszka w Warszawie, pracuje jako sprzedawca i trzyma się z dala od tajemniczych krain. Pewnego dnia dziadek znika i Saturnin musi wrócić w rodzinne strony. Wspólnie z matką rusza jego śladem i coraz głębiej zapuszcza się w przeszłość. To, co odkryje, zburzy jego świat.
Saturnin to intymna, choć skomponowana na wiele głosów opowieść, w której marzenia potrafią łamać kości, muzyka jest silniejsza niż wojna, a mama daje w nagrodę półtora kilograma słońca. Zmarli otrzymują tu głos, a prawdziwe postaci z życia autora doświadczają rzeczy, których nie dane im było zakosztować poza tą książką.

Ogłoszenie wyników nagrody będzie miało miejsce 14 czerwca.

AKTUALNOŚCI

Nasze książki w bazie ...

Piłkarze reprezentacji Polski przygotowują się do meczu z Austrią, a w przerwach między treningami mogą odpoczywać przy lekturze książek naszego wydawnictwa. Obecność naszych tytułów w bazie w Hanowerze to efekt długoletniej współpracy z PZPN, która do tej pory zaowocowała publikacją „Moje najważniejsze 90 minut” wydaną wspólnie ze Związkiem….

Łukasz Piszczek i Kami...

Nasi autorzy Łukasz Piszczek i Kamil Wódka byli jednymi z gości debaty na antenie CANAL+, która została poświęcona mentalności sportowców. Oprócz nich udział w rozmowie wzięli Łukasz Fabiański, Mariusz Wlazły i Szymon Kołecki. Sportowcy oraz psycholog sportu na podstawie swoich doświadczeń opowiadali o tym, jak ważne jest…

Blisko dwie doby czyta...

Prawie dwie doby czytania o piłce nożnej przygotowaliśmy dla fanów futbolu z okazji Euro 2024. Sześć książek: cztery nowości oraz dwa nowe wydania trafiły lub wkrótce trafią na półki w księgarniach. Jak zwykle w czasie ważnych piłkarskich wydarzeń nie zapominamy o fanach piłki nożnej, dbając, by mieli…