fbpx

SQN Originals: Futbol w słońcu i w cieniu

Autor:  Eduardo Galeano 

Data wydania:   16/02/2022

Tłumaczenie:  Maciej Zglinicki

Format:  140 x 205 mm

Ilość stron:   352

Oprawa:   miękka ze skrzydełkami

ISBN:   9788382103830

Dostępne wersje:   papierowa / ebook /

Cena detaliczna:   42,99 zł / ebook:  42,99 zł

OPIS Z OKŁADKI

Futbol to przyjemność wywołująca cierpienie.

Przedstawiona w tej książce bezwstydnie emocjonalna historia futbolu to hołd składany romantyzmowi i dramaturgii, a także spektaklowi i pasji „wielkich pogańskich mass”. Opowiadając historie przesądów, rozczarowań, tragedii, szczęśliwych przypadków, bohaterów i czarnych charakterów, ludzi, którzy futbolem żyli i zań umierali, Eduardo Galeano oddaje cześć dyscyplinie, która nadal zachowuje swą magię, choć możni tego świata usiłują przejąć nad nią kontrolę.

„Urugwajczyk dotarł w swojej książce do istoty piłki nożnej. […] Czytelnik ani przez chwilę nie wątpi, że w jego żyłach płynie gorąca krew”. „The Guardian”

„Galeano prezentuje styl zbliżony do stylu najlepszych lewych obrońców. Nieustannie zmienia kierunek gry. Formułuje trafne spostrzeżenia i przedstawia je z nonszalancją, która wszak w żaden sposób nie maskuje jego mistrzowskiego pióra”. „Herald”

„Wyróżnia się niczym Pelé na tle trzeciorzędnych piłkarzy”. „New Yorker”

FILM PROMOCYJNY


OPINIE O KSIĄŻCE

Historia futbolu oczami i piórem akurat Urugwajczyka to musi być gratka. Mamy tu dziesiątki historyjek, często osobistych. To przyspieszony kurs poznawczy, ale nie w oderwaniu od dziejów świata, przemian społecznych i kulturowych. Eduardo Galeano stara się nam wytłumaczyć piłkę nożną. Niby wiele tych historii czytaliśmy 100 razy, a jednak warto przeczytać je po raz 101. Choćby dla uroczych passusów takich jak ten: „Gdyby Bóg mógł się zająć piłką nożną, ilu działaczy pozostałoby przy życiu?”.
Zbigniew Mucha, „Piłka Nożna”

Eduardo Galeano zachwyca. Jego historia piłki nożnej jest niepodobna do żadnej innej: poetycka, liryczna i osobista, a przecież także polityczna i społeczna. Z fragmentów i szczególików Urugwajczyk tka opowieść o uczuciach. Piłka nożna według Galeano to nie tylko wzniosłe i cudowne chwile, ale także magia i przesądy, tragedie i nędza ludzkiego losu. Ten jeden z ważniejszych pisarzy politycznych Ameryki Południowej stworzył piękną książkę o uroku futbolu.
Leszek Jarosz, TVP Sport i Historia Mundiali

To manifest niepoprawnego futbolowego romantyka, piszącego o sobie: „Jestem żebrakiem pięknej gry”.
Marcin Piątek, „Polityka”

Wiele jest książek o futbolu, ale tylko Eduardo Galeano pisał o nim tak pięknie. W stu kilkudziesięciu opowiastkach streścił całą historię i piękno tej gry. Jego Futbol w słońcu i w cieniu to dowód na tezę Billa Shankly’ego, że piłka nożna to coś dużo poważniejszego niż sprawa życia i śmierci.
Bartosz Bolesławski, Retro Futbol

Wybitny urugwajski dziennikarz Eduardo Galeano wspomina największych mistrzów w historii piłki nożnej, ale równocześnie zwraca też uwagę na wątki społeczne i kulturowe. Na postępującą komercjalizację, a także radykalizm trybun. To lektura wykraczająca daleko poza ramy sportu.
Łukasz Rodacki, Duch Sportu

Kiedy Eduardo Galeano tworzył swoje dzieło, to opowiadał w piękny sposób o marzeniach i pasji do okrągłego, skórzanego przedmiotu. Co prawda nigdy nie był w szatni piłkarskiej jako zawodowiec, ale o futbolu pisał tak, że można tylko z zachwytu wstrzymać oddech. Jego książka to dar zarówno dla piłki nożnej, jak i literatury.
Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic

BIOGRAM

Eduardo Galeano

(1940–2015)

Mistrz pióra z Montevideo. Jeden z najważniejszych pisarzy literatury latynoamerykańskiej w XX wieku. Wszechstronny, nieszablonowy i bezkompromisowy. Autor takich dzieł, jak Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej, Pamięć ognia, Dnie i noce miłości i wojny oraz Futbol w słońcu i cieniu. Laureat wielu prestiżowych nagród, krytyk procesu globalizacji i wybitny erudyta. Prywatnie był trzykrotnie żonaty i miał troje dzieci.

AKTUALNOŚCI

Akcja charytatywna ...

Marcin Mortka, znany polski autor literatury fantasy i pasjonat ekologii, wraz z Wydawnictwem SQN oraz gminą Pobiedziska, zaprasza do udziału w wyjątkowej inicjatywie ,,Klimatyczni i Kulturalni”, która ma na celu sadzenie drzewek lip w malowniczym miasteczku Pobiedziska. Kontynuacja przygód Kociołka i jego drużyny! Marcin Mortka…

Nasze książki nagrodzo...

Plebiscyt na Sportową Książkę Roku 2023 dobiegł końca, a organizatorzy ogłosili już oficjalne wyniki. Po podsumowaniu wszystkich głosów czytelników i podaniu do wiadomości decyzji podjętych przez kapitułę, okazało się, że książki wydane przez nasze Wydawnictwo zgarnęły nagrody w aż czterech z pięciu kategorii. Sportowa Książka Roku…

Przełamywanie baśniowy...

Już niedługo Wydawnictwo SQN wyda kolejną książkę autorstwa T. Kingfisher! Tym razem autorka przeniesie czytelników w mroczny świat baśni, gdzie tradycyjne role zostają odwrócone. W wieży jest uwięziona księżniczka, ale to nie jest historia o niej ,,Cierń” to niezwykła opowieść o Ropuszce, dziewczynce, która została…