fbpx

SQN Originals: Asiu. Joachim Marx. Biografia

Autor:  Paweł Czado 

Data wydania:   18/10/2023

Format:  150 x 215 mm

Ilość stron:   456

Oprawa:   miękka ze skrzydełkami

ISBN:   9788383302805

Dostępne wersje:   papierowa / ebook /

Cena detaliczna:   44,99 zł / ebook:  39,99 zł

OPIS Z OKŁADKI

Zaliczano go do najlepszych polskich napastników w czasach, gdy piłka nożna znad Wisły święciła największe triumfy. Według Włodzimierza Lubańskiego był piłkarzem kompletnym. Obrońcy drżeli przed nim niezależnie od tego, czy bronił barw Gwardii Warszawa, Ruchu Chorzów, czy francuskiego Lens. W Polsce czy za granicą – wszędzie z łatwością znajdował drogę do bramki rywali. Oto Joachim Marx, zdobywca złotego medalu olimpijskiego, gwiazdor na boisku i człowiek niezwykle ceniony poza murawą.

Dlaczego nie zagrał w wielkim Górniku Zabrze, choć działacze zapewniali go, że tak się stanie? Co spowodowało, że Ruch stał się w latach 70. XX wieku wielką drużyną, która z powodzeniem rywalizowała z europejskimi potęgami? Z jakiego powodu Kazimierz Górski nie włączył napastnika Niebieskich do kadry na mistrzostwa świata w 1974 roku? Dlaczego Marx z miejsca stał się ulubieńcem fanów drużyny Lens? I jak to się stało, że po zakończeniu kariery nie wrócił do Polski?

Paweł Czado, ceniony autor i znawca śląskiego futbolu, zabiera nas w fascynującą podróż śladami jednej z największych legend Ruchu Chorzów – od gliwickich klepisk przez boiska pierwszej ligi aż po wielkie europejskie i światowe stadiony, na których Marx strzelał gole z taką samą łatwością jak na podwórku. To jednak opowieść nie tylko o piłce nożnej, ale i o życiu w dziwnym i pełnym absurdów kraju, jakim była komunistyczna Polska. Opowieść, od której trudno się oderwać!

FILM PROMOCYJNY


OPINIE O KSIĄŻCE

Znaleźliśmy z Asiem wspólny język dzięki piłce nożnej. Graliśmy w nią razem w improwizowanych meczach na „Kulawiku” w Sośnicy, a później ramię w ramię braliśmy udział w spotkaniach o stawkę jako reprezentanci Polski. Marx był nie tylko świetnym piłkarzem, ale też dobrze wychowanym człowiekiem. Jego biografia pozwala zrozumieć, co to znaczy być mistrzem zarówno na boisku, jak i poza nim.
Włodzimierz Lubański

O Asiu mogę mówić w samych superlatywach: to świetny kolega i znakomity piłkarz. Kiedy jeszcze grał w Gwardii Warszawa, namawiałem go, żeby przeszedł do Ruchu i grał w nim z nami. Cieszę się, że tak się stało! Wiem, że z jego zdaniem liczą się we Francji. Jedyne, czego mogę żałować, to faktu, że więcej na jego bogatym doświadczeniu, również trenerskim, nie skorzystała potem polska piłka.
Antoni Piechniczek

Spotkaliśmy się w Gwardii Warszawa, której trenerem był Kazimierz Górski. Asiu, niezwykle skuteczny środkowy napastnik, był złotym medalistą igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Jednak rywalizował z tak wybitnymi zawodnikami jak Lubański, Lato i Szarmach, więc nie do końca był spełniony w reprezentacji narodowej. We Francji z uznaniem opowiada się o Asiu jako trenerze młodzieży oraz seniorów na najwyższym poziomie. Fair play był jego znakiem rozpoznawczym, a uśmiechem i życzliwością zyskał powszechną sympatię.
Andrzej Strejlau, trener

Piłka nożna i Śląsk, fusbal i gołymbie, czyli to, co Paweł Czado kocha, rozumie i opisuje najlepiej. Jego nowa książka to futbolowa Perła w koronie – trochę szkoda, że Kutz nie nakręci już biografii Achima Marxa, ale i tak czyta się ją tak, jakby się oglądało film.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”

BIOGRAM

Autor bez zdjęcia

Paweł Czado

Reporter, który interesuje się stykiem piłki nożnej, historii i Górnego Śląska. Autor i współautor kilkunastu książek o tematyce sportowej. Mieszka w Katowicach.

AKTUALNOŚCI

Piąta pora roku oraz K...

BookRiot, ceniona platforma literacka, zestawiająca najważniejsze dzieła z różnych gatunków, stworzyła listę Najbardziej Wpływowych Książek Fantasy Ostatnich 10 Lat. Mamy zaszczyt ogłosić, że dwie z naszych książek, Piąta Pora Roku oraz Królowie Dary, znalazły się w tym prestiżowym zestawieniu. Piąta Pora Roku, autorstwa  to…

Dzień nastania nocy no...

Zagłosuj na najlepsze książki roku w 15. edycji nagród Goodreads Choice Awards, jedną z ważniejszych nagród literackich przyznawanych przez czytelników.   Jak co 12 miesięcy portal Goodreads zaprosił swoich użytkowników do głosowania w plebiscycie na najlepszą książkę ostatniego roku. Runda otwierająca plebiscyt rozpoczęła…

20lecie Marcin Mortka
Jubileusz Marcina Mortki

Marcin Mortka, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy fantasy, w tym roku świętuje 20-lecie pracy twórczej. W ciągu dwóch dekad pisarz stworzył takie postacie jak Edmund Kociołek, Tappi, Bruno Calazzo, Kapitan Roland Wywijas czy Mads Voorten, a to tylko ułamek mortkowej ekipy bohaterów, którzy bawią i ciekawią swoimi…