fbpx

SQN Originals: Football Against The Enemy

Piłką we wroga

Autor:  Simon Kuper 

Data wydania:   21/06/2023

Tłumaczenie:  Bartosz Sałbut

Format:  140 x 205 mm

Ilość stron:   448

Oprawa:   miękka ze skrzydełkami

ISBN:   9788382107616

Dostępne wersje:   papierowa / ebook /

Cena detaliczna:   44,99 zł / ebook:  39,99 zł

OPIS Z OKŁADKI

Na całym świecie piłka nożna jest potężną siłą wpływającą na życie miliardów ludzi. Skupiają się w niej jak w soczewce kultura, tożsamości narodowe, poglądy polityczne. Futbol to medium, poprzez które wyrażane są nadzieje i lęki świata, pasje i nienawiść.

Simon Kuper odwiedził 22 kraje, od Republiki Południowej Afryki po Włochy, od Rosji po Stany Zjednoczone, aby zbadać, w jaki sposób piłka nożna je ukształtowała. Jednocześnie próbował dowiedzieć się, co kryje się za charakterystycznym stylem gry każdego narodu, od beztroskiego wyrażania siebie przez Brazylijczyków po niespokojną kalkulację Włochów. Podczas podróży spotkał niezwykłą grupę piłkarzy, polityków, dowódców i fanów, wśród których znaleźli się m.in. mieszkaniec Berlina prześladowany przez Stasi za sympatyzowanie z Herthą BSC, argentyński generał z własnym spojrzeniem na piłkarską taktykę i członkowie ultrasów Dinama Zagrzeb, uczestnicy wojny w Jugosławii.

Autor nie bał się zmierzyć z trudnymi tematami i poprzez futbol objaśnił świat: polityczne, religijne i kulturowe tło piłki nożnej, które często jest dużo ważniejsze i ciekawsze od tego, co dzieje się na murawie.

Bardzo szerokie, wręcz panoramiczne ujęcie kultury otaczającej piłkę nożną. Kuper pokazuje, że 22 facetów i jedna piłka potrafią stać się potężnym nośnikiem ideologii, religii, miłości. (…) Monumentalne osiągnięcie.
− „Ikon”

FILM PROMOCYJNY


OPINIE O KSIĄŻCE

Jeśli ktoś lubi poruszać się na styku futbolu i polityki, to ma przed sobą lekturę obowiązkową, klasykę gatunku.
Michał Kołodziejczyk, dyrektor CANAL+ Sport

Objechał cały świat. Oglądał mecze, spotykał piłkarzy, trenerów i działaczy, ale rozmawiał też z politykami i generałami. Pokazał, że futbol nie jest tylko rozrywką – że przyczynia się do wszczynania wojen i rewolucji, że przyciąga dyktatorów i bandytów. Nasze czasy przeglądają się w lustrze tego sportu jeszcze bardziej niż 30 lat temu, kiedy klasyczna już książka Simona Kupera pojawiła się na rynku po raz pierwszy.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”

Znakomita, kultowa już książka Simona Kupera pozwala lepiej zrozumieć wpływ futbolu na przemiany polityczno-ekonomiczne i kulturowe, jakie zaszły na świecie w ostatniej dekadzie XX wieku. Jego Football Againts The Enemy to świetnie napisana książka zarówno dla pasjonatów futbolu, jak i historyków.
Marek Wawrzynowski, Przegląd Sportowy ONET

Niniejsza książka to dobra propozycja dla piłkarskich koneserów, miłośników podróży oraz absolwentów politologii i stosunków międzynarodowych. Simon Kuper z ciekawością globtrotera i zacięciem badawczym opisał, jaki wpływ na politykę miał futbol w różnych zakątkach świata. To niebywałe, że to monumentalne dzieło powstało przy tak niewielkim budżecie.
Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic

BIOGRAM

Simon Kuper

(ur. 15 października 1969 w Kampali w Ugandzie)

Jeden z najsłynniejszych pisarzy i dziennikarzy piłkarskich. Jego artykuły pojawiają się w gazetach i czasopismach na całym świecie. Regularnie pisze o sporcie dla „Financial Times”. Za książkę Football Against the Enemy otrzymał w 1994 roku prestiżową nagrodę William Hill Sports Book of the Year. Autor pozycji Futbol w cieniu Holokaustu (Wydawnictwo Wiatr od Morza, 2013), w której opisuje wojenne i powojenne dzieje europejskich klubów piłkarskich i reprezentacji narodowych. Współautor Futbonomii (Wydawnicstwo SQN, 2017). Wraz ze Stefanem Szymańskim i Benem Lyttletonem prowadzi agencję Soccernomics.

AKTUALNOŚCI

Nominacje do Nagrody H...

Nagroda Hugo uznawana jest za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury science fiction i fantasy. Znamy nominacje na rok 2024, a jedną z nich otrzymała książka autorstwa T. Kingfisher! W tym roku wydarzenie odbędzie się 11 sierpnia 2024 roku w malowniczych…

Klimatyczni i Kultural...

23 marca 2024 roku miasto Pobiedziska stało się areną niezwykłej inicjatywy, łączącej miłość do książek z troską o nasze środowisko. Okraszona kulturalnymi wydarzeniami akcja Klimatyczni i Kulturalni, zainicjowana przez pisarza Marcina Mortkę we współpracy z Wydawnictwem SQN oraz gminą Pobiedziska, miała na celu nie tylko sadzenie drzew,…

Serial na podstawie „R...

Już w najbliższy czwartek, 29 lutego na Prime Video długo wyczekiwana premiera serialu „Czerwona Królowa”, który jest adaptacją książki „Reina Roja. Czerwona Królowa” Juana Gómeza-Jurado. Trylogia, którą otwiera „Reina Roja”, ukazała się  nakładem Wydawnictwa SQN w kwietniu 2023 roku i szybko podbiła serca polskich czytelników! Teraz czas…